MBANEWS > اخبار ام.بی.ای , پرونده > ستون ششم: سِنچا، افسانه یا محصولی از کشور ژاپن ؟

ستون ششم: سِنچا، افسانه یا محصولی از کشور ژاپن ؟


4 مهر 1390 |
ستون ششم: سِنچا، افسانه یا محصولی از کشور ژاپن ؟

دوشنبه 4 مهر 1390

نوشته شده توسط گروه 6+
(جمعی از دست اندرکاران عرصه ارتباطات بازاریابی و تبلیغات)

ورود محصولات خارجی با تبلیغات گسترده این روزها در کشورمان از رونق خاصی برخوردار شده و هیاهوی تبلیغاتی این محصولات کاملا احساس می شود. سنچا نام یک نوع نوشیدنی (تحت لیسانس یک شرکت ژاپنی) است که به تازگی در تبلیغات پر بیننده و طی یک کمپین تبلیغاتی بزرگ به مخاطبان خود معرفی شده است.
به گزارش خبرنگار ام بی ای نیوز ، ایمان آل مظفر طراح برچسب های بسته بندی محصولات نوشیدنی سنچا طی نشستی که با حضور کارشناسان بازاریابی و تبلیغات و هم چنین عده ای از مجریان کمپین سنچا در سایت خبری- تحلیلی ام بی ای نیوز و به بهانه نقد و بررسی ورود این محصول به بازار و کمپین اجرا شده برای آن برگزار شد،گفت: بر اساس اطلاعات دریافت شده از سوی تولید کنندگان و مجریان کمپین، بازار هدف این محصول قشر جوان جامعه و گروه سنی 25 تا 35 سال بوده و باید در طراحی برچسب های بسته بندی آن به ژاپنی و گیاهی بودن محصول بیشتر از چای سبز سرد توجه می شد.
آل مظفر با اشاره به این که در معرفی محصول ،ژاپنی بودن آن می بایست مورد تاکید قرار می گرفت زیرا چای سبز در فرهنگ ایرانی جایگاه ویژه ای ندارد، افزود:
به همین جهت در طرح برچسب این بسته بندی سعی شده عناصر ژاپنی مثل تصویر نوعی اژدها و پرچم ژاپن استفاده شود.
وی در رابطه با فرم تیزر (در تیزر تلویزیونی اژدها دور محصول می چرخد) ، و رابطه آن با طرح برچسب بسته بندی و اینکه چرا این ایده در بسته بندی اتفاق نیفتاد، توضیح داد: روی برچسب بسته بندی می توانستیم از یک اژدها که دور بسته بندی پیچیده شده استفاده کنیم، اما مشکل این بود که به دلیل دو زبانه بودن (فارسی و انگلیسی) نوشته های روی برچسب که در دو طرف کار برابر بودند و ضمنا علاقه کارفرما بر تقارن طرح طرفین برچسب ، شانس ساختار شکنی را از دست دادیم.
علی قدس استراتژیست و برنامه ریز این کمپین، با اشاره به این که مخاطبان این محصول قشر جوان ، تحصیل کرده و کسانی هستندکه به سلامتی خود اهمیت می دهند اظهار داشت: همواره بایستی در برچسب محصول ، واقعیت نوشته شود به همین دلیل چای سبز ژاپنی در بسته بندی نوشته شده است.
اما به عبارت چای سرد سبز در تبلیغات پر هیاهو نپرداختیم چون در گذشته ی نزدیک، رقبای ما در بازار بیشتر بر روی آن مانور تبلیغاتی داده بودند و ضمنا جایگاه سازی این نام در فرهنگ ایرانی ها کاری سخت و شاید نشدنی بود.
قدس در رابطه با شخصیت اژدها در این طرح ،گفت: برخلاف تصورات موجود، نوع اژدهای به کار گرفته شده در معرفی محصول ژاپنی بوده و با نمونه چینی کاملا متفاوت است. هرچند که باقی کارشناسان اظهار داشتند، مخاطب ایرانی اژدها را با کشور چین می شناسد نه ژاپن.
وی تصریح کرد: نقطه قوت سنچا این است که محصول، نوشیدنی گیاهی بوده و اشتباه رقبا در معرفی محصول به عنوان چای سرد سبز تکرار نشده و به جایگاه فرهنگی چای سرد در ایران توجه شده است.
پس از ارائه نظرات طراح و مجریان کمپینِ سنچا ،کارشناسان حوزه ارتباطات بازاریابی در سایت خبری ام بی ای نیوز طی نقد و بررسی این کمپین ، با اشاره به ریزبینی قابل تحسین در کمپین این محصول، افزودند:نامی از چای سرد به میان نیامده زیرا چای سرد درفرهنگ ایرانی جایگاهی ندارد.
کارشناسان با اشاره به این که در تیزرهای تلویزیونی سنچا کلمه ژاپن بالاتر از خط کرسی است اما در بیلبورد در یک خط است، افزودند: تفاوتی که میان تیزر و بیلبورد کمپین سنچا دیده می شود این است که در تیزرهای تلویزیونی سنچا جمله افسانه ای از سرزمین آفتاب ، ژاپن و در بیلبورد جمله افسانه ای از سرزمین آفتاب ژاپن مورد استفاده قرار گرفته است.
سرزمین آفتاب همان ژاپن است که به درستی در تیزر به آن پرداخته شده و ویرگول کار درک مفهوم را راحت تر کرده است.
از نکات جالب توجه در این نوشته، نوع نوشتار (نوشته های ژاپنی که با قلم خاصی نوشته می شوند و فرم خاصی را ایجاد می کنند) آن است که به معرفی محصول و ژاپنی بودن آن به خوبی اشاره دارد.
سوال مهم جلسه این بود که با توجه به شلوغی عناصر روی برچسب بسته بندی، آیا توجه ای هم به نحوه چیده شدن محصول در قفسه فروش شده است یا خیر؟ و اینکه تکرار این بسته ها کنار هم چه جلوه ای را ایجاد می کند؟
نکته قابل تامل دیگر در کمپین سنچا دو نوار مشکی روی بیلبورد هاست و مشخص نیست منظور از آن چیست؟ زیرا از این لحاظ، انسجامی در طرح تیزر و برچسب بسته بندی دیده نمی شود. با توجه به عدم آگاهی طراح برچسب بسته بندی با کل کمپین، احتمالا هر بخش از برنامه ارتباطی توسط گروهی خاص طراحی شده باشد.

ستون ششم: سِنچا، افسانه یا محصولی از کشور ژاپن ؟


این گروه با اشاره به ایراد برنامه ریزی رسانه ای کمپین سنچا خاطر نشان کردند: به دلیل تقارن زمان معرفی محصول با ماه مبارک رمضان، محصول بیشتر زمان را برای معرفی از دست داده و امکان سمپلینگ برای این محصول فراهم نشد.
بسیاری بر این باورند که پس از رونمایی از محصول (پس از اجرای کمپین با پیام باز) بیشتر از آنکه محصول دیده شود، نامش شنیده شده است. مخاطب پس از دیدن تبلیغ علاقمند به خرید شده اما از محصول در فروشگاه خبری نیست. به نظر می رسد کار جدی تری بر روی شبکه توزیع و فروش محصول می بایستی صورت می گرفت.
از دیگر مباحث طرح شده در جلسه، نوع معرفی آن بود که در تبلیغات کدشده محصول، ابهاماتی مانند رستوران ژاپنی و یا روغن زیتون برای مخاطبان به وجود آمده بود. نکته جالب توجه دیگر اینکه در تبلیغات مرحله دوم (اجرای کمپین با پیام باز) تصویری که از محصول در تابلوهای تبلیغاتی دیده شد، بیشتر شبیه روغن بود تا چای! (به دلیل استفاده از رنگ زرد و ساختار هندسی بطری)
شاید چون موج عظیمی از تبلیغات روغن های مختلف (سرخ کردنی، زیتون و ...) جریان داشت، بهتر بود معرفی محصول به بازار با رنگی غیر از زرد صورت می گرفت.
درنهایت، گروه معتقد بودند که سنچا توانست به خوبی و با ظرافت بدون آنکه نامی از چای سرد سبز ببرد و بدون آنکه راه یخ چای را طی کند، محصولش را معرفی کرده و ذهنیت مخاطب ایرانی را با نوشیدنی خاص بودن (آرامش و خلاقیت) محصول درگیر کند.
این از نکات بسیار مهم و مثبت تعیین استراتژی معرفی محصول است که به خوبی بازارش را می شناسد و می داند چگونه با آن گفتگو کند.
اما امید کارشناسان بر این بود تا افسانه شان به حقیقت پیوندد و روزی بتوانند محصول را هم امتحان کنند!