» بازی عجیب شهرداری در تبلیغات شهری تئاترها
» تبلیغات آزار دهنده اپراتورنماها روی تلفن همراه/ چاره حذف تبلیغات چیست؟
» رتبه نخست کنکور تجربی 97 در تبلیغات سه مؤسسه کنکور
» چک ۱۰ میلیاردی تبلیغات محیطی برگشت خورد
» تبلیغات ماهواره‌ای برای درمان کوتاهی قد دروغ است
» ضرورت قانون‌گذاری صریح در زمینه ممنوعیت تبلیغات پزشکی
» سامسونگ درصدد ادغام سری گلکسی نوت با گلکسی اس است
» عادل درباره تبلیغات بیست هجده شفاف‌سازی کند
» درصد محبوبیت کالاهای ساخت ایران در بین 53 کشور
» اختلال در شبکه استیم درست شب آغاز تعطیلات سال نو

عضویت در خبرنامه

 
چند می‌گیری «تئاتر» تبلیغ کنی؟!

شنبه 12 مرداد 1392

چند سال پیش همزمان با اجرای نمایش «جن‌گیر» کوروش نریمانی کارگردان این نمایش، خواستار تبلیغ آن از تلویزیون شد اما پاسخی که رسانه ملی به این کارگردان تئاتر داد چنین بود: «با این پول تبلیغ‌هایتان را در برفک‌ها پخش می‌کنیم!»
به گزارش بخش تئاتر خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، این داستان کمدی‌،تراژدی تنها منحصر به این گروه نبوده است، همچنانکه سال‌هاست اهالی تئاتر با مشکل تبلیغات نمایش‌هایشان مواجه هستند‌، مشکلی که در سالن‌های دولتی همواره نمود بیشتری داشته است‌. در چنین شرایطی داشتن چند بیلبورد تبلیغاتی مناسب در سطح شهر از آرزوهای گروه‌های نمایشی است‌، آرزویی که با عدم تفاهم مرکز هنرهای نمایشی و شهرداری در دوره‌های مختلف برآورده نشده است و صدا و سیما هم که به اعتقاد بسیاری از هنرمندان تئاتر در حوزه تبلیغاتش رویکرد مادی و بازاری دارد‌، قدمی برای تبلیغات تئاتر بر نمی‌دارد. چرا که تئاتری‌ها قادر به پرداخت هزینه‌های سنگین تبلیغات در تلویزیون نیستند.
در این شرایط تئاتر آزاد است که توانسته با فروش بالایی که از گیشه بدست می آورد، تبلیغات نسبتا مناسبی را برای خود فراهم کند و در مکان‌های مختلف شهر حتی مترو از این تبلیغات استفاده می‌کند.
خبرنگار تئاتر خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)،به سراغ تعدادی از هنرمندان و کارگردان‌هایی که اخیرا نمایشی به صحنه داشته‌اند،رفته‌ است و درباره‌ی تبلیغات محیطی نمایش‌ها پرس‌وجو کرده است.

یعقوبی: از طریق فضای مجازی، تبلیغات خوبی برای تئاتر صورت می‌گیرد
محمد یعقوبی کارگردان و نمایشنامه‌نویس تئاتر با اشاره به بعضی راهکارها برای تبلیغ نمایش‌ها به ایسنا گفت: مطمئنا تبلیغات در فروش یک اثر نمایشی تاثیر زیادی دارد‌ و امروز فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی نقش موثری را در تبلیغات نمایش‌ها ایفا می‌کنند،‌اتفاقی که برای نمایش «برهان» کاملا ملموس بود و از طریق فضای مجازی تبلیغات خوبی برای آن صورت گرفت.
او در عین حال گفت: البته در بسیاری از شهرهای دنیا، شهرداری بیلبوردهایی را برای تبلیغات تئاتر در نظر می‌گیرند و این حداقل‌ کاری است که شهرداری می‌تواند برای تئاتر انجام دهند که در اینجا چنین چیزی را نمی‌بینیم.

یعقوبی ادامه داد: در چنین شرایطی که برای تبلیغات تئاتر مشکلات زیادی وجود دارد، شبکه‌های اجتماعی نقش مهمی دارند‌ که امیدوارم رئیس جمهور آینده به جای منع آنها جلوی سوء‌استفاده را بگیرد‌، چرا که ممنوعیت شبکه‌های اجتماعی تاثیرات منفی خواهد داشت.
فرهاد نقدعلی که نمایش «خیر نبینی سعیده» را در تماشاخانه «پارین» به صحنه برد به ایسنا گفت: برای نمایش «خیر نبینی سعیده» با وجود تلاش‌های زیادی که انجام دادیم، تبلیغات خیلی محدودی داشتیم و توانستیم بیشتر از فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی برای تبلیغ کارمان استفاده کنیم.

او افزود:استفاده از بیلبوردهای تبلیغاتی‌ در سطح شهر بسیار محدود است و در صدا و سیما هم امکان تبلیغ نمایش‌ها وجود ندارد،‌ در سطح شهر هم به جزء تعدادی کتاب فروشی‌ها و کافی‌شاب‌ها امکانی برای تبلیغ وجود ندارد.
این کارگردان با اشاره به استفاده هنرمندان تئاتر از شبکه‌های اجتماعی برای تبلیغ آثارشان در شرایطی که امکانات دیگر وجود ندارد مطرح کرد: شبکه‌های اجتماعی هم به هر حال حیطه خود هنرمندان است و همه مردم به آن دسترسی ندارند، برای همین این نوع تبلیغات هم محدودیت خود را دارد.

نیک‌آبادی: هزینه‌ی تبلیغات خیلی بالا رفته است
میلاد نیک‌آبادی که نمایش «رابینسون کروزوئه» را در تالار «قشقایی» تئاتر شهر به صحنه برد،اظهار کرد: مطمئنا گروه‌های نمایشی برای داشتن نمایش موفق، به تبلیغات مناسب نیاز دارند و تماشاگران نمایش‌ها به واسطه این تبلیغات افزایش پیدا می‌کنند.

او درباره چگونگی تبلیغ نمایش‌اش توضیح داد: تاحدودی توانستیم برای نمایش‌مان تبلیغاتی انجام دهیم‌، پوسترها را پخش کردیم و خبررسانی را انجام دادیم‌، اما به طور کلی هزینه تبلیغات خیلی بالا رفته است و هزینه پوسترها در کتاب فروشی‌ها و جاهای دیگری که آن ها پخش می‌کنیم بسیار زیاد است.
این کارگردان با اشاره به اینکه مشکل تبلیغات نمایش‌ها باید در سطح مدیریتی حل شود عنوان کرد: مرکز هنرهای نمایش تمایل لازم را با نهادهای دیگر ندارد. مرکز می‌تواند تفاهم‌نامه‌ای با شهرداری داشته باشد و چند مکان را برای تبلیغات اجاره کند و اگر می‌خواهد هزینه‌هایش را هم از گروه‌های نمایشی کسر کند.

نیک‌آبادی ادامه داد: این مساله باید در سطح مدیریتی حل شود. باید برای سالن‌های‌ مختلف تبلیغات تعریف شود. مثلا اینکه فلان سالن می‌تواند 10 بیلبورد داشته باشد. همچنین صدا و سیما هم می‌تواند نقشی مهمی در تبلیغات تئاتر داشته باشد. قبلا تنها یک برنامه تحت عنوان «مجله تئاتر» از تلویزیون پخش می‌شد که آن هم تعطیل شد‌، متاسفانه تئاتر به خاطر ضعف مالی که دارد نمی‌تواند از تبلیغات تلویزیون استفاده کند.

او افزود:اگر این مشکل در سطح مدیریتی حل شود، دیگر شاهد تبلیغات منفی که امروز وجود دارد نخواهیم بود. من اس ام اسی را برای یکی از نمایش‌های تئاتر شهر دیدم که فلان نمایش را ببینید و یک دل سیر بخندید! اینگونه تبلیغات واقعا به تئاتر لطمه می‌زند‌، ما نباید به هر طریقی به دنبال کشاندن تماشاچی به سالن باشیم، باید نظارتی بر این تبلیغات وجود داشته باشد که وجه هنری تئاتر حفظ شود.
نیک‌آبادی درباره اینکه در تبلیغات، فضای مجازی چقدر تاثیرگذار است، گفت: تبلیغات در فضای مجازی تاثیرگذار است. کارکرد خوبی دارد و کم هزینه‌ است اما فراگیر نیست.

پشت‌کوهی: تبلیغات در تئاتر متولی خاصی ندارد
ابراهیم پشت‌کوهی که در حال اجرای نمایش «مثل آب برای شکلات» در تالار «چهارسو» تئاترشهر است به ایسنا گفت: تبلیغات در تئاتر متولی خاصی ندارد و این خود گروه‌های نمایشی هستند که پیگیر تبلیغات کارشان می‌شوند و همین باعث می‌شود قدرت مانور تبلیغات تئاتر کم بشود و با این سیستم تبلیغات امکان فراگیر شدن تئاتر وجود ندارد،‌ در حالیکه در خیلی کشورها، شهرداری قسمت زیادی از تبلیغات گروه‌های تئاتر را برعهده دارند.

او افزود: مرکز هنرهای نمایشی و شهرداری باید به یک تفاهمی برسند و بخشی از این تبلیغات را برای کالاهای فرهنگی انجام بدهند. مردم هر روز درگیر با تبلیغات کالاهای مصرفی هستند، امروز سطح شهر فاقد چشم‌انداز فرهنگی هنری است و ضرورت تبلیغ برای کالاهای فرهنگی احساس نشده است مطمئنا تبلیغات برای کالاهای فرهنگی باعث ایجاد امنیت روانی در جامعه می‌شود.
این کارگردان درباره تبلیغات تئاتر در فضای مجازی افزود: فضای مجازی می‌تواند تاثیرگذار باشد اما قشر عامه مردم خیلی با فضای مجازی ارتباط ندارند و قشر تحصیل کرده جامعه بیشتر به سراغ فضای مجازی می‌رود.
پشت‌کوهی اضافه کرد: البته نقش تلویزیون هم در تبلیغات قطعا مهم است اما تلویزیون در حوزه تبلیغات رویکردش بازاری است و تئاتری‌ها نمی‌توانند برای تبلیغات، کارهایشان از آن استفاده کند.

کرمی: متاسفانه تئاتر از امکانات تبلیغاتی کاملا بی‌بهره است
شهرام کرمی معتقد است، ضرورت حمایت از تئاتر به عنوان هنری که می‌تواند به فرهنگ جامعه کمک کند از سوی نهادهای مختلف شکل نگرفته است.
این کارگردان و مدیر دفتر تئاتر کودک و نوجوان اداره‌ی کل هنری های نمایشی ، درباره ضرورت تبلیغات برای تئاتر به ایسنا گفت: مسلما تبلیغات در رونق اجرای تئاتر موثر است، نمایش‌هایی هستند که به دلیل کیفیت خوب‌شان و یا اطلاع‌رسانی خود هنرمندان اثر موفق شده‌اند. اما کارهایی هم داشته‌ایم مثل نمایش آقای حداد که تبلیغات شهری در موفقیت نمایش‌اش بسیار تأثیرگذار بود.

او افزود: متاسفانه تئاتر از امکانات تبلیغاتی کاملا بی‌بهره است، برخلاف سینما که شرکت‌های مختلف برای تبلیغات آن وارد می‌شوند. یک زمانی از طرف معاونت هنری مطرح شد که به جای کمک هزینه به گروه‌های تئاتر امکانات تبلیغات شهری داده شود و من شک ندارم اگر این طرح اجرایی می‌شد می‌توانست دو، سه‌ برابر بازگشت هزینه داشته باشد. اما متاسفانه چنین ایده‌هایی از طرف مسئولین کمتر توجه شد. به عقیده من 50درصد موفقیت یک اثر نمایشی به کیفیت خود اثر برمی‌گردد اما 50 درصد دیگر مساله، تبلیغات اثر است.

مدیر تالار «هنر» با تأکید بر اینکه مسئولین هنری باید به سمت تعامل با نهادهای دیگر در زمینه تبلیغات بروند،‌ ادامه داد: در یک نگاه کلان نیاز است که در سطح مدیریت هنری تفاهم‌نامه‌هایی با نهادهای دیگر مثل شهرداری و صداوسیما منعقد شود. که به نظر من شرایط آن هم مهیا است، در چند سال گذشته شاهد این بودیم که تیزرهای تبلیغاتی در تلویزیون برای نمایش پخش می‌شد، اما چنین اقداماتی تداوم نداشت.
کرمی افزود: در حوزه صداوسیما برای تبلیغات همه چیز با نسبت مادی دیده می‌شود، در حوزه سینما تبلیغات انجام می‌شود و پولش هم دریافت می‌شود. اما باید به این مساله توجه داشت که تئاتر هنری است که بودجه‌ی زیادی ندارد و باید مورد حمایت قرار بگیرد چون در فرهنگ موثر است.

او با اشاره به اصلی‌ترین مشکل در حوزه تبلیغات تئاتر گفت:شاید عمده‌ترین مشکل ما در این زمینه این است که نتوانسته‌ایم نهادهای مربوطه مثل شهرداری، صداوسیما و شرکت‌های تبلیغی دیگر را توجیه کنیم که تئاتر به عنوان هنر ارزشمندی که در فرهنگ جامعه موثر است، باید مورد حمایت قرار گیرد و این ضرورت که تئاتر نیازمند حمایت است، شکل نگرفت.
کرمی همچنین گفت: در شرایطی که تبلیغات برای تئاتر وجود ندارد خود هنرمندان و گروه‌های نمایش به سمت تبلیغات در فضای مجازی رفته‌اند، تا از این طریق بتوانند به مخاطبان اطلاع‌رسانی کنند.

مرزبان: تئاتر فقیر است
هادی مرزبان هم درباره نبود تبلیغات مناسب برای تئاتر گفت: ضعف تبلیغاتی در تئاتر به خاطر فقر و بی‌کس بودن این هنر است.
این کارگردان، نویسنده و بازیگر پیشکسوت درباره نبود تبلیغات در تئاتر گفت: تئاتر یک موجود یتیم، بی‌کس، فقیر است و واقعا کسی برای تئاتر دلش نمی‌سوزد،‌اگر هم دلسوزی است، تخصصی نیست.

او افزود: مسئولین باید به مسئله تبلیغات تئاتر توجه کنند، من هادی مرزبان که هیچ وقت نمی‌روم دنبال تبلیغ کار خودم! ما الان برای یک بیلبورد زدن برای نمایش‌مان در سطح شهر با مشکلات زیادی مواجه هستیم، باید قانونی در حوزه تبلیغات تئاتر وجود داشته باشد تا براساس آن عمل شود.

مرزبان درباره‌ی علت اصلی ضعف تبلیغات تئاتر افزود: دلیل اصلی که باعث شده است برای تئاتر تبلیغ نشود، فقیر بودن تئاتر است. تئاتر خودش چیزی ندارد که بخواهند از آن چیزی هم بکنند. امروز می‌بینیم که در تئاترهای آزاد که کارهایشان فروش بالایی دارد تبلیغات خوبی صورت می‌گیرد و این فروش بالای کارهایشان به خاطر تبلیغات است.

این کارگردان در پایان درباره‌ی تبلیغات تئاتر در فضای مجازی به ایسنا گفت: تبلیغات در فضای مجازی نمی‌تواند آنچنان مؤثر باشد، چرا که هر چقدر هم در فضای مجازی تبلیغ شود باز هم کم است اما به هر حال بچه‌های تئاتر با وجود این مشکلات خودشان برای کارهایشان تبلیغ می‌کنند.

 
 

 
   
 
 
 
 
 

اخبار مرتبط

 • تغییرات چشمگیر تبلیغات محیطی جشنواره تئا ...
 • کمبود تبلیغات محیطی و مهجور ماندن تئاتر ب ...
 • رکورد 6 میلیارد دلاری «شیرشاه» در عرصه تئ ...
 • اقبال کمرنگ تئاتر در میان دهک های پائین د ...
 • تئاتر به وقتِ ترافیک
 • رونمایی از پوستر جدید جشنواره تئاتر فجر و ...
 • تغییر لوگوی تئاترشهر دردسرساز شد
 • سامسونگ و امکان تماشای تئاتر برای افراد ن ...
 • تیوال؛ شبکه ای اجتماعی که هنر می فروشد
 • هفت سین متحرک
 •