» بازی عجیب شهرداری در تبلیغات شهری تئاترها
» تبلیغات آزار دهنده اپراتورنماها روی تلفن همراه/ چاره حذف تبلیغات چیست؟
» رتبه نخست کنکور تجربی 97 در تبلیغات سه مؤسسه کنکور
» چک ۱۰ میلیاردی تبلیغات محیطی برگشت خورد
» تبلیغات ماهواره‌ای برای درمان کوتاهی قد دروغ است
» ضرورت قانون‌گذاری صریح در زمینه ممنوعیت تبلیغات پزشکی
» سامسونگ درصدد ادغام سری گلکسی نوت با گلکسی اس است
» عادل درباره تبلیغات بیست هجده شفاف‌سازی کند
» درصد محبوبیت کالاهای ساخت ایران در بین 53 کشور
» اختلال در شبکه استیم درست شب آغاز تعطیلات سال نو

عضویت در خبرنامه

 
قيمت Apple 5C، گرانتر از حد انتظار است


ام‌بی‌ای‌نیوز: مدير عامل Apple، تيم كوك چند ماه پيش اين تصور را رد كرد كه گوشي‌هاي موجود در بازار از لحاظ مدرن بودن به اوج خود رسيده اند و ديگر امكان عرضه محصولي مدرن‌تر از آن‌ها وجود ندارد.

Apple از گوشي آيفون 5C جديد و قبلا فاش شده خود با قاب پلاستيكي در پنج رنگ مختلف رونمايي كرد. تكنولوژي به كار رفته در آن‌ها خیلی پيشرفته نيست و به جاي آن كه قيمتش پايين‌تر از محصولات جديد Apple باشد، 549 دلار فروخته مي‌شود. اين در حالي است كه قيمت آيفون 4، 450 دلار است.

در ارائه اين محصول، كوك آشكارا نگراني‌هاي موجود مبني بر اشباع شدن بازار گوشي‌هاي اصلي و درجه يك را، حداقل براي Apple كنار گذاشت. شركت هنوز با برخي حمل‌كننده‌هاي اصلي مانند China Mobile قرارداد نبسته و به عوامل رشد كاري نداشته است. در ادامه فروش خوب مدل‌هاي قديمي‌تر نشان داد كه تقاضا براي گوشي‌هاي Apple با قيمت متوسط روز به روز در حال رشد است.
Apple همچنين سه‌شنبه شب به وقت ايران گوشي جديد خود، آيفون 5S را نیز معرفي كرد. دوربين اين گوشي بهتر شده و يك حس‌گر اثر انگشت و پردازشگر سريع‌تر، از تجهيزات جديد آن به شمار مي‌رود.

قاب‌هاي جديد گوشي 5C با رنگ‌هاي روشن حتما علاقه افراد به گوشي‌هاي رده متوسط را افزايش خواهد داد.
كاربراني كه به گوشي‌هاي مدرن بازار دسترسي دارند، روز به روز به دنبال گوشي هايي هستند كه متمايز از ديگران باشند. در ادامه آن‌ها از پذيرفتن نسخه‌هاي منسوخ يا معمولي گوشي‌هاي قديمي خوشحال نمي‌شوند. تنوع در رنگ و يك ديزاين ساده در نوع خود راهي خوب براي جذب اين نوع كاربران است.
اين گوشي همچنين مي تواند به Apple به سبكي ديگر كمك كند. برايان مارشال، كه رياست تيم تحليل تكنولوژي در موسسه اطلاعات علمي ISI را دارا است، پيش بيني مي كند كه 5C سود ناخالصي معادل 40% را دارد كه بالاتر از نرخ كلي 35.6 درصدي Apple در سه ماهه گذشته بوده و احتمالا بهتر از گوشي آيفون 4S نيز خواهد بود. بنابراين فروش آن‌ها بار ديگر به رشد سوددهي كمك مي‌كند.

وال استريت انتظار داشت كه كوك ايده ديگري داشته باشد. وقتي قيمت غير سوبسيدي 549 دلار براي 5C بر روي وب‌سايت Apple ثبت شد، ارزش سهام آن به سرعت كاهش يافت. پس از تاكيد بر روي قيمت حدودا 500 دلاري آن در طول مراسم معرفي محصول، ارزش سهام با افتي ناچيز به 489.50 دلار رسيد و پس از اندكي بهبود بر روي 494.64 دلار بسته شد. با اين وجود، ارزش سهام Apple اخيرا افزايش يافته و در مقايسه با اوايل ماه جولاي و زمان انتشار شايعاتي مبني بر عرضه قريب الوقوع گوشي جديد آيفون 25% رشد داشته است. در ادامه نتايج فروش و درآمد سه ماه گذشته نيز بهتر شده‌اند.

با وجود انكار كوك، رشد فروش گوشي‌هاي هوشمند مدرن روندي آهسته را طي كرده است. در آمريكا، فروش گوشي هوشمند سال گذشته فقط 14% افزايش پيدا كرده و اين نوع گوشي‌ها 70% از كل گوشي‌هاي فروخته شده را به خود اختصاص داده‌اند.
در مقايسه با آن، فروش گوشي‌هاي هوشمند مدرن در مناطقي با ثروت كمتر از آسيا، آمريكاي لاتين و اروپاي شرقي رشد سريع‌تري دارند. در سطح جهاني، فروش گوشي‌هاي هوشمند سال گذشته 46% رشد يافته و گوشي‌هاي هوشمند حدود 40% از كل ميزان فروش گوشي را به خود اختصاص دادند.
اما پر فروش ترين گوشي‌ها در بازارهاي در حال ظهور براي نمونه 300 دلار يا كمتر قيمت داشته و به سيستم عامل اندروئيد گوگل مجهز هستند. 5C با قيمت 549 دلار پاسخي براي تقاضاي افراد در آن بازارها به شمار نمي رود.

شايد اين گوشي در آمريكاي شمالي و اروپا چندان گران نباشد، اما قيمت آن براي بازارهاي دیگر بالا است.
به هر حال، قيمت اعلام شده فقط مخصوص مشتريان در ايالات متحده آمريكا بوده و كوك مي تواند قيمت 5C را در برخي بازارها كاهش دهد. در سه ماهه گذشته، Apple فروش آيفون 4 در هند با ارائه تركيبي از تخفيف ها، trade-in ها و نصب برنامه‌هاي خريد را سه برابر كرد، اگر چه اين رشد از پايگاهي كوچك به دست آمد.
مدير عامل Apple همچنين مي‌تواند تا سال آينده و زماني كه احتمالا 5C با هزينه كمتري ساخته خواهد شد، صبر كند. آن هنگام مي تواند قيمت اين مدل جديد را كاهش دهد.

Apple تلاش مي‌كند تا با ايجاد شرايط لازم براي رسيدن به گوشي‌هايي كه تا اين حد گران نباشند، سود خود را براي مدتي بيش از حد طولاني حفظ كند. اين دقيقا همان اتفاقي است كه به گفته استيو جابز فقيد براي Apple در بازار كامپيوترهاي شخصي اتفاق افتاد. به گفته او اواخر دهه 80 در يك مقطع بسيار مهم، آن‌ها بايد به دنبال افزايش سهم خود در بازار مي‌رفتند.

mbanews.ir _ واحد بین‌الملل _ مرضیه فروتن
www.finance.yahoo.com
شنبه 23 شهریور 1392

 
 

 
   
 
 
 
 
 

اخبار مرتبط

 • گوشي‌هاي جديد نوكيا در راهند
 • بازار پر مخاطب گوشي‌هاي لمسي
 • اَپِل به كيف پول الكترونيكي آيفون مي اندي ...
 • آندرويد برنده بازار سيستم عامل هاي هوشمن ...
 • افزایش 18 درصدی بازار فروش جهاني گوشي هاي ...
 • گوشي هوشمند جديد ال جي خراش‌هايش را از بي ...
 • گوشي جديد با 18 قيراط طلا
 • افزايش 19درصدي فروش گوشي در فصل نخست2011
 • Apple براي رشد فروش خود به آسيا دل بسته است
 • كارت هديه سامسونگ به صاحبان گوشي هاي معيو ...
 •