» بازی عجیب شهرداری در تبلیغات شهری تئاترها
» تبلیغات آزار دهنده اپراتورنماها روی تلفن همراه/ چاره حذف تبلیغات چیست؟
» رتبه نخست کنکور تجربی 97 در تبلیغات سه مؤسسه کنکور
» چک ۱۰ میلیاردی تبلیغات محیطی برگشت خورد
» تبلیغات ماهواره‌ای برای درمان کوتاهی قد دروغ است
» ضرورت قانون‌گذاری صریح در زمینه ممنوعیت تبلیغات پزشکی
» سامسونگ درصدد ادغام سری گلکسی نوت با گلکسی اس است
» عادل درباره تبلیغات بیست هجده شفاف‌سازی کند
» درصد محبوبیت کالاهای ساخت ایران در بین 53 کشور
» اختلال در شبکه استیم درست شب آغاز تعطیلات سال نو

عضویت در خبرنامه

 
برای تبلیغ کتاب در رسانه ملی چقدر باید پول بدهید؟

یکشنبه 19 آبان 1392

خبرگزاری فارس: تهیه کننده برنامه تلویزیونی ˈکتابنامه ˈ هزینه تبلیغ کتاب را در این برنامه رسانه ملی از دو میلیون و 500 هزار تا 15 میلیون ریال عنوان کرده است.
بر اساس اعلام تهیه کننده برنامه «کتابنامه» در گفت وگو با خبرگزاری فارس، در صورت پرداخت 250 هزار تومان از سوی ناشران، نویسندگان و مترجمان، کتاب های آنها به مدت 120 ثانیه در این برنامه از شبکه چهار سیما معرفی و در واقع تبلیغ خواهد شد.

به نقل از حائری آمده که وضعیت تبلیغ کتاب در گذشته در رسانه ملی، به شرایط مالی رادیو و تلویزیون باز می گردد و شیوه تبلیغ کتاب اقتضاء کنونی رسانه ملی است.
در ادامه این مطلب آمده است : در روزهای اخیر پیامکی میان برخی فعالان حوزه نشر کتاب و نیز خبرنگاران این حوزه رد و بدل شده است؛ با این مضمون: «کتابنامه با مشارکت مالی ناشران و متولیات دولتی حوزه کتاب تهیه می شود. برای تبلیغ کتاب ها یا انعکاس خبرهایتان با ما تماس بگیرید».
در معرفی برنامه «کتابنامه» در وبسایت آن آمده است: «کتابنامه» برنامه ای اختصاصی درباره کتاب و فرهنگ کتابخوانی است که از شنبه ششم مهرماه هر شب روی آنتن شبکه چهارم سیما می رود و آخرین رویدادها و فعالیت های انجام پذیرفته در حوزه کتاب را معرفی و بررسی می کند.

برخی از بخش های در نظر گرفته شده برای این برنامه عبارت است از: خبرهای فرهنگی و اقتصادی کتاب، معرفی کتاب هایی در حوزه علوم انسانی و تجربی، تماس با دست اندرکاران تولید کتاب، گزارش تصویری مرتبط با کتاب (رونمایی، نقد، تصمیم سازی، معرفی انتشارات و ...).
همچنین آخرین خبرها و گزارش فعالیت ناشران و نهادها به صورت زیرنویس درج می شود و مسابقه ای نیز برای بینندگان ترتیب داده شده است که در شبکه چهار پخش می شود.
مهر نوشته است که با شماره ارسال پیامک تماس گرفته شد و علیرضا حائری تهیه کننده برنامه «کتابنامه» و فرستنده پیامک، توضیحات جالب و قابل تاملی داد که بدون هیچ توضیح و مقدمه دیگری باید آن را بخوانید.

آقای حائری! پیامکی به دست من رسیده است، مربوط به معرفی و تبلیغ کتاب در برنامه «کتابنامه» شبکه چهار. در مورد شرایط این معرفی کتاب توضیح می دهید؟
صدا و سیما گفته است ما آنتن شبکه چهار را در اختیار شما می گذاریم و با تو هم به عنوان تهیه کننده قرارداد می بندیم؛ به این شرط که بتوانی پول تهیه برنامه را از متولیان کتاب اعم از ناشرها و نویسنده ها و مترجم ها برای شبکه چهار بگیری و من هم این را قبول کرده ام.

این دقیقاً یعنی چه؟
یعنی اینکه هر کسی که می خواهد کتابش معرفی و تبلیغ شود، حداقل 250 هزار تومان و حداکثر یک میلیون و 500 هزار تومان، بسته به نوع و ارزش و اهمیت کتاب پرداخت می کند. همانطور که گفتم این بستگی به نوع کتاب دارد، اینکه آموزشی باشد یا کتاب بازاری باشد، اینها تاثیر می گذارد و قیمت ها را بالا می برد.
در واقع کسی که متقاضی تبلیغ کتابش است، حداقل 250 هزار تومان می دهد و ما این کتاب را در برنامه «کتابنامه» شبکه چهار که هر شب پخش می شود و البته دو بار هم در روز بعد تکرار می شود، به مدت 90 ثانیه به اضافه 30 ثانیه مصاحبه تلفنی یا حضوری با پدیدآورنده اعم از نویسنده، مترجم و یا حتی ناشر، تبلیغ می کنیم.

این رقم بر چه اساسی تعیین شده است؟ قیمت یک کتاب مگر چقدر هست که پدیدآورنده آن باید 250 هزار تومان بدهد تا 90 ثانیه یا 120 ثانیه در تلویزیون معرفی شود؟
من حرف شما را رد نمی کنم، اما توضیح می دهم که این قیمت بر چه اساسی تعیین شده است؛ ما در این برنامه 10 دقیقه ای نهایتاً چیزی حدود 3 عنوان کتاب می توانیم معرفی کنیم؛ چون خبر و وله هم دارد. سه تا 250 هزار تومان می شود 750 هزار تومان، در حالی که هزینه هر برنامه تلویزیونی 770 هزار تومان است. در واقع این هزینه به این شکل تعیین شده که اینها باید هزینه تولید برنامه را پرداخت کنند. حالا حرف شما این است که 250 هزار تومان برای معرفی یک کتاب زیاد است. شما نگاه کنید یک کتاب 60، 70 صفحه ای تا 100 صفحه ای را که در 2000 نسخه می خواهید چاپ کنید، چیزی حدود 2 میلیون تومان هزینه اش است، البته کتاب هایی هم بوده که 50 میلیون تومان هزینه تولیدش شده است.

انتشاراتی هایی هستند که مثلاً یکی از آنها به ما گفته است ما 15 عنوان کتاب به شما می دهیم و شما به تدریج اینها را تا پایان سال معرفی کنید، ولی برای هر کدام 200 هزار تومان از ما بگیرید. ما هم قبول کرده ایم، ولی گفته ایم به جای 15 مصاحبه با 7 نفرشان مصاحبه می کنیم، یعنی تبلیغ 8 عنوان از این کتاب ها 90 ثانیه ای است و 7 عنوانشان به همراه مصاحبه است. او هم گفته است، باشد ما اصلاً برای اینها (7 عنوان) مصاحبه نمی خواهیم.
الان ستاد اقامه نماز با ما وارد مذاکره شده و 40 کتاب را پیشنهاد کرده است برای معرفی. ما هم گفته ایم زمان تبلیغش را در حد 65 ثانیه کم می کنیم، شما هم 180 هزار تومان بدهید. قبول کردند و قراردادش را هم بسته اند.

به نظر شما این شیوه به معرفی کتاب های ناشران ثروتمند که عموماً هم دولتی هستند، منجر نمی شود؟ یک ناشر خصوصی خُرده پا که با هزار جور مشکلات از خرید کاغذ از بازار آزاد گرفته تا گرفتن مجوز برای کتابش درگیر است، چطور می تواند این هزینه های سنگین را برای معرفی کتابش در رسانه ملی بپردازد؟
من از شما سئوال می کنم؛ تا قبل از این چگونه بود و دوستان کتاب را برای معرفی در تلویزیون، چطور انتخاب می کردند؟ خودشان انتخاب می کردند؛ تهیه کننده یا مدیر گروه یا معاون سیما یا مدیر سازمان، زنگ می زدند و می گفتند کتاب فلانی را معرفی کن. روی سلیقه تهیه کننده یا مدیر شبکه یا مدیر سازمان یا معاون سیاسی سازمان یا معاون سیما، کتاب معرفی می شده است.
ولی من با این برنامه، برگ جدیدی باز کرده ام؛ اولاً این کتاب ها را دیگر، منِ نوعی انتخاب نمی کنم، البته من شخصاً آنها را ممیزی خواهم کرد، یعنی طرف باید کتاب را بفرستد که من ببینم این کتاب خیلی سخیف و کم ارزش نباشد. اگر اینطور بود و کتاب ارزش معرفی داشت، طبیعتاً طرف (پدیدآورنده کتاب) هم مایل است پول را پرداخت کند تا کتابش معرفی شود. در اینجا دیگر انتخاب، دست من نیست.

در واقع انتخاب دست پول است!
بله، البته. انتخاب دست کسی است که پول دارد. اگر می خواهید تخم مرغ یا فرش ماشینی یا پُفک در رسانه ملی تبلیغ کنید، باید ثانیه ای 500 هزار تومان تا یک میلیون و 500 هزار تومان بپردازید، ولی ما برای کتاب پول پخش نگرفته ایم. آنها (مسئولان صدا و سیما) گفته اند ما پول نداریم که کتاب تبلیغ کنیم، ما هم گفته ایم شما مگر نمی گویید آنتتان خالی است و مثلاً می خواهید مستند حیات وحش پخش کنید؟ خُب این آنتن را بدهید به من، خودش پول خودش را و در واقع پول تولید برنامه را درمی آورد. البته اتفاق هم افتاده که من به یک نویسنده که می خواسته کتابش در این برنامه تبلیغ شود، گفته ام شما استثنائاً 200 هزار تومان بده و دوستان برنامه هم موافقت کرده اند. از طرف دیگر اینطوری هم که شما می گوئید نیست که مثلاً ناشر خُرده پا نمی تواند اینقدر برای تبلیغ کتابش، هزینه کند .

یعنی این دسته از ناشران و نویسنده ها هم که بضاعت مالی پائینی دارند، از برنامه شما استقبال می کنند؟
بله. دلیلش هم این است که می خواهند مطرح شوند. این پول ها در روند برنامه سازی تلویزیونی آنقدر ناچیز است که اصلاً به حساب نمی آید.

زمان زیادی نگذشته از اینکه آقای ضرغامی با آقای حسینی وزیر سابق ارشاد جلسه می گذاشت و می گفت که ما آماده ایم کتاب با تعرفه های پائین تر نسبت به عرف آگهی های بازرگانی و حتی رایگان در تلویزیون تبلیغ شود.
این مالِ زمانی بود که میلیارد میلیارد پول وارد سازمان می شد.

مگر الان چطوری است؟
الان پول کارمندها را ندارند بدهند. خاطره ای بگویم؛ زمانی بود که من سال 75 اسپانسر هیئت امنای کتابخانه های عمومی کشور شدم که برای یک برنامه 15 دقیقه ای که یک روز در میان از شبکه 2 پخش می شد، کتاب های آنجا را معرفی کنیم و به ازای هر دقیقه 12 هزار تومان هم به عنوان هزینه تولید بپردازم. این کار را که کردیم و حدود 5 برنامه آن پخش شد، امور بازرگانی صدا و سیما جلوی ما را گرفت و گفت شما دارید کالا تبلیغ می کنید و بنابراین باید پول تبلیغ بدهید.
من آن زمان طرح برنامه را بردم پیش آقای لاریجانی (رئیس وقت صدا و سیما) و گفتم که ما چنین کاری کرده ایم و اینها (هیئت امنای کتابخانه های عمومی) هم کم یا زیاد دارند پولش را می دهند که زیر آن نامه نوشت: جناب آقای دکتر پورنجاتی (معاون وقت سیما) در صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران، تبلیغ کتاب رایگان است. (رئیس وقت صدا و سیما) به من هم گفت تا الان هر چقدر پول از هیئت امنا کتابخانه های عمومی گرفته اید، گرفته اید از الان به بعد بدون دریافت هزینه، کتاب تبلیغ کنید. حالا اینطوری شده و ما هم اینطوری می توانیم در خدمت دوستان صنعت نشر باشیم.

 
 

 
   
 
 
 
 
 

اخبار مرتبط

 • تلویزیون کتاب هم تبلیغ می‌کند
 • نمی‌توان با تبلیغ، کتاب فروخت
 • برای تبلیغ کتاب به اندازه تبلیغ پفک نمکی ...
 • پخش تیزرهای تبلیغاتی کتاب در تلویزیون، 70 ...
 • مؤثرترین تبلیغ برای کتاب چیست؟
 • کاسبی جدید تلویزیون؛ از دقیقه‌ای 50هزار ت ...
 • لابی و رابطه در تبلیغ تلویزیونی کتاب
 • آشتی تبلیغات بازرگانی صدا و سیما با کتاب
 • معرفی کتاب: سرخ و سیاه؛ سه دهه تبلیغ به رو ...
 • کتاب: ادبیات تبلیغ منتشر شد
 •