» بازی عجیب شهرداری در تبلیغات شهری تئاترها
» تبلیغات آزار دهنده اپراتورنماها روی تلفن همراه/ چاره حذف تبلیغات چیست؟
» رتبه نخست کنکور تجربی 97 در تبلیغات سه مؤسسه کنکور
» چک ۱۰ میلیاردی تبلیغات محیطی برگشت خورد
» تبلیغات ماهواره‌ای برای درمان کوتاهی قد دروغ است
» ضرورت قانون‌گذاری صریح در زمینه ممنوعیت تبلیغات پزشکی
» سامسونگ درصدد ادغام سری گلکسی نوت با گلکسی اس است
» عادل درباره تبلیغات بیست هجده شفاف‌سازی کند
» درصد محبوبیت کالاهای ساخت ایران در بین 53 کشور
» اختلال در شبکه استیم درست شب آغاز تعطیلات سال نو

عضویت در خبرنامه

 
تبلیغ کالاهای خارجی دارای مشابه تولید داخل ممنوع شد

سه شنبه 20 خرداد 1393

صبحانه آنلاین: مصوبه دولت تاکید می کند که تبلیغ کالاهای خارجی در رسانه هایی که از بودجه عمومی استفاده می کنند، جز در موارد مصرح قانونی ممنوع است.
به گزارش خبرگزاری صبحانه آنلاین، طی سالهای اخیر رهبر معظم انقلاب بارها بر ضرورت توجه به تولیدات داخلی و لزوم حمایت قوه مجریه از این موضوع تاکید کرده اند و به همین خاطر یکی از برنامه های مهم دولت ها در سالهای گذشته، ایجاد محدویت ها و ممنوعیت های مختلف برای عدم خرید محصولات خارجی دارای تولید مشابه است.

به عنوان مثال، هیئت وزیران در جلسه مورخ 14/7/1390 خود با اشاره به امر مقام معظم رهبری در دیدار با نخبگان سراسر کشور تصویب کرد که خرید کالاهای خارجی (اعم از کالای ساخته شده، قطعات، ملزومات، تجهیزات و غیره تحت هر عنوان) دارای نمونه و یا مشابه تولید داخلی توسط تمامی دستگاههای دولتی و همچنین تمامی دستگاهها یا نهادها و عناوین مشابهی که به نحوی از انحاء از بودجه عمومی یا دولتی استفاده می‌کنند، ممنوع باشد.
طبق این مصوبه، در موارد ضروری و اجتناب ‌ناپذیر، خرید کالاهای یاد شده با پیشنهاد دستگاه اجرایی ذی ‌ربط و تصویب هیئت وزیران مجاز می‌ باشد.

اما با گذشت چند سال، ضرورت به روزرسانی این مصوبه احساس می شد و بر این اساس، دولت یازدهم در یکی از جلسات سال جدید خود به ریاست حجت الاسلام روحانی، به منظور حمایت از تولید داخلی هیأت وزیران فهرست ممنوعیت خرید کالاهای خارجی که دارای مشابه تولید داخلی هستند را مورد تصویب قرار داد. خبر این اقدام مهم کابینه، همان زمان توسط پایگاه اطلاع رسانی دولت منتشر شد اما دیگر خبری از جزئیات این مصوبه مهم و شرایط آن نشد.

اما بر اساس تصمیمات متخذه توسط هیئت دولت که در تاریخ 11 خردادماه سال جاری توسط اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهور به دستگاههای مختلف دولتی و سازمان صدا و سیما ابلاغ شده و نسخه ای از آن به دست صبحانه رسیده، مقرر شده ضمن ممنوعیت خرید کالاهای خارجی دارای تولید مشابه داخلی طبق فهرست پیوست این مصوبه، ذی حسابان دستگاههای اجرایی از پرداخت اعتبار خرید کالاهای یاد شده خودداری کنند.

تبلیغ کالاهای خارجی دارای مشابه تولید داخل ممنوع شد

تبلیغ کالاهای خارجی دارای مشابه تولید داخل ممنوع شد

همچنین در حالی که مصوبه سال 90 دولت دهم، تصویب موارد استثنا برای واردات اقلام مذکور را منوط به مجوز هیئت دولت کرده بود، کابینه یازدهم تصویب کرده است که هرگونه تغییر در فهرست یاد شده در کارگروهی با مسئولیت وزارت صنعت و عضویت وزارتخانه های نفت، نیرو، دفاع، بهداشت، جهادکشاورزی و دستگاه ذی ربط و سپس تصویب وزرای عضو کمیسیون اقتصاد لازم الاجرا خواهد بود.
همچنین مصوبه دولت تاکید می کند که تبلیغ کالاهای خارجی در رسانه هایی که از بودجه عمومی استفاده می کنند، جز در موارد مصرح قانونی ممنوع است و در صورت ابهام در تشخیص کالاهای موضوع بند 1، نظر وزارت صنعت ملاک عمل خواهد بود.

بر اساس پیوست این مصوبه مهم نیز، ضمن ذکر 183 عنوان محصولات دارای تولید مشابه داخلی، مواردی چون یونیت دندانپزشکی، کارت هوشمند، کاغذ فتوکپی، کولر گازی و آبی، گیرنده و فرستنده رادیو و تلویزیون، جرثقیل سقفی و دروازه ای، تلفن رومیزی، بخاری، چرخ گوشت، واگن مسافربری، پله برقی، هواپیمای مسافری سبک، صفحه نمایش رایانه، فرش ماشینی، تلویزیون رنگی، خودروهای خدمات شهری، سی دی و پوشاک ذکر شده است.

 
 

 
   
 
 
 
 
 

اخبار مرتبط

 • ممنوعیت تبلیغ کالاى خارجی در رسانه‌ دولت ...
 • معاون مطبوعاتی: تبلیغات کالاهای خارجی مم ...
 • خرید کالای ایرانی جایگزین کالای خارجی می ...
 • اجرایی نشدن قانون ممنوعیت تبلیغ کالاهای ...
 • محدودیت های تبلیغات محیطی کالاهای خارجی ...
 • ورود شورا به محدودیت تبلیغات محیطی کالاه ...
 • حذف ۱۰۰ کالای خارجی از لیست شهروند
 • ممنوعیت پذیرش کالاهای خارجی در فروشگاه‌ ...
 • وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی: منافع برخی موج ...
 • تبلیغ برنج خارجی ممنوع شد
 •