» بازی عجیب شهرداری در تبلیغات شهری تئاترها
» تبلیغات آزار دهنده اپراتورنماها روی تلفن همراه/ چاره حذف تبلیغات چیست؟
» رتبه نخست کنکور تجربی 97 در تبلیغات سه مؤسسه کنکور
» چک ۱۰ میلیاردی تبلیغات محیطی برگشت خورد
» تبلیغات ماهواره‌ای برای درمان کوتاهی قد دروغ است
» ضرورت قانون‌گذاری صریح در زمینه ممنوعیت تبلیغات پزشکی
» سامسونگ درصدد ادغام سری گلکسی نوت با گلکسی اس است
» عادل درباره تبلیغات بیست هجده شفاف‌سازی کند
» درصد محبوبیت کالاهای ساخت ایران در بین 53 کشور
» اختلال در شبکه استیم درست شب آغاز تعطیلات سال نو

عضویت در خبرنامه

 
"جست و جوی صوتی"، ابزار اصلی جست و جوهای آینده


ام بی ای نیوز: اگرچه امروزه اکثر مردم به مکالمه از طریق گوشی های هوشمند، اسمارت واچ ها و سایر لوازم عادت کرده اند، اما جست وجوی صوتی هنوز یک ابزار نوظهور است. با این حال، نقش آن در چرخه جست و جو در حال رشد است.

بنا بر نظر کریستی السن، یکی از کارمندان بخش تبلیغات شرکت مایکروسافت، درخواست های مربوط به جست و جوهای صوتی بین پنج تا ده درصد کل جست و جوها در هر ماه را شامل می شود. شاید این درصد خیلی زیاد نباشد اما در پنج سال آینده جست و جو های صوتی تبدیل به یکی از ابزار اصلی خواهد شد.

السن همچنین عنوان کرد که شرکت ها و برندها باید به این نکته توجه داشته باشند که ابزارهای آنلاین آن ها تا چه اندازه با زبان طبیعی بشر مطابقت دارد و تنها به کلمات نوشتاری بسنده نکنند. شرکت ها بایستی سایت های خود به گونه ای بهینه کنند تا زمانی که استفاده از جست و جوی صوتی به توده بحرانی خود رسید، بتواانند پاسخگوی نیاز مخاطبان خود باشند.

شاید دور از انتظار باشد اما امروزه دستیارهای صوتی شخصی نظیر سیری شرکت اپل و یا الکسا مایکروسافت که هر دو از موتور جست و جوگر بینگ استفاده می کنند، از محبوبیت رو به رشدی برخوردار هستند. همچنین سخت افزارهای متمرکز بر دستیاری صوتی نظیر اکو شرکت مایکروسافت که از الکسا پشتیبانی می شود، در خانه های سراسر جهان بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند. در واقع، از سال 2014 تا تابستان امسال، آمازون بیش از سه میلیون دستگاه های اکو رو به فروش رسانده است.
البته دراین بین باید از نقش شرکت گوگل هم یاد شود که بنابر آمار همچنان نزدیک دو سوم بازار جست و جو را به خود اختصاص می دهد. اوایل امسال، این غول موتور جست و جو در کنفرانس خود از سخت افزارصوتی اختصاصی خود رونمایی کرد. در این کنفرانس مدیرعامل گوگل، ساندر پیچای، عنوان کرد که این ابزار، شبیه داشتن یک کنترل از راه دور برای هم سرگرمی و هم انجام وظایف است.

جفری کولن، مدیر بازاریابی شرکت بینگ عنوان کرد که اگرچه افراد مسن تر تمایل دارند که بیشتر از تایپ کردن در اسمارت فون های خود استفاده کنند، ولی تکنولوژی های جدید عموما نسل جوان تر را هدف گرفته اند. کولن به نقل قول از آلوین توفلر، نویسنده و یکی از افراد پیشرو در تکنولوژی، عنوان کرد: بی سوادان در قرن بیست و یکم کسانی نخواهند بود که نمی توانند بخوانند یا بنویسند، بلکه کسانی هستند که نمی توانند یاد بگیرند، از یاد ببرند و مجدد بیاموزند. اون همچنین عنوان کرد: من هیچ وقت با صحبت کردن با تلفن راحت نیستم ولی دختران من که چهار و شش ساله هستند این کار را به خوبی انجام می دهند چرا که صحبت کردن رو از نوشتن بهتر بلد هستند. بنابرین فکر می کنم در نسل آینده این انظباق پذیری واقعا اتفاق خواهد افتاد.

"جست و جوی صوتی"، ابزار اصلی جست و جوهای آینده


اگرچه تا کنون مایکروسافت جدول زمانی برای تجاری سازی جست و جوی صوتی ارائه نکرده است ولی کولن عنوان می کند که محصولات بالاخره روزی معرفی خواهند شد.او به روزهای ابتدایی جست و جوی آنلاین اشاره کرد که همه چیز آرام رشد می کرد، اما جست و جوی صوتی قطعا رشدی سریع تر خواهد داشت، شاید در چند سال به جای چند قرن.

کولن عنوان کرد: من فکر می کنم وقتی شما نگاه می کنید که تجارب چگونه کار می کند، همیشه تلاش می کنیم که بفهمیم چگونه تکنولوژی را به کار بگیریم که مرتبط باشد. بنابرین فکر می کنم در حال حاضر ما در دوره ای هستیم که باید ببینیم چگونه جست و جوی صوتی عملا کار می کند و آن را با سرعت مناسب پیش ببریم قبل از اینکه به فاز تجاری سازی برسیم.

"جست و جوی صوتی"، ابزار اصلی جست و جوهای آینده

www.adweek.com
محمد طبیب زاده
جمعه 16 مهر 1395

 
 

 
   
 
 
 
 
 

اخبار مرتبط

 • دستیار صوتی مایکروسافت جواب ایرانی‌ها ر ...
 • جستجوگرهای گوگل ‌به‌زودی با کاربران صحب ...
 • گوش سپردن به محتوای صوتی به صورت زنده در ف ...
 • تماس صوتی واتس‌اپ روی ویندوزفون
 • گوگل شنوا شد
 • برگزاری کنفرانس بین المللی دستاوردهای سی ...
 • کلاه ایمنی موتورسواران مجهز به جی‏پی‏اس ...
 • عرضه نسخه بتای کورتانا برای اندروید
 • تلویزیون‏های سامسونگ فارسی می‏فهمند
 • لوازم صوتی و تصویری قاچاقی بی کیفیت هستند
 •