» بازی عجیب شهرداری در تبلیغات شهری تئاترها
» تبلیغات آزار دهنده اپراتورنماها روی تلفن همراه/ چاره حذف تبلیغات چیست؟
» رتبه نخست کنکور تجربی 97 در تبلیغات سه مؤسسه کنکور
» چک ۱۰ میلیاردی تبلیغات محیطی برگشت خورد
» تبلیغات ماهواره‌ای برای درمان کوتاهی قد دروغ است
» ضرورت قانون‌گذاری صریح در زمینه ممنوعیت تبلیغات پزشکی
» سامسونگ درصدد ادغام سری گلکسی نوت با گلکسی اس است
» عادل درباره تبلیغات بیست هجده شفاف‌سازی کند
» درصد محبوبیت کالاهای ساخت ایران در بین 53 کشور
» اختلال در شبکه استیم درست شب آغاز تعطیلات سال نو

عضویت در خبرنامه

 
8نکته برای نوشتن یک عنوان تبلیغاتی تاثیرگذار


ام بی ای نیوز: چگونگی نگارش تبلیغات از اهمیت بالایی برخوردار است. در روند نگارش یک تبلیغ، بروشور، کاتالوگ، آگهی چاپی و اینترنتی، خبر و... نکات زیادی وجود دارد که یک نویسنده و یا ژورنالیست با اشراف بر آن ها می تواند تبلیغی موثر خلق کند؛ تبلیغی که توجه عموم مردم را به خود جلب کند، پیام خود را به شفافیت عرضه دارد و خریدار را برای خرید کالا متقاعد سازد.

وقتی در حال ورق زدن روزنامه یا مجله و یا در صفحات مجازی در حال گشت و گذار هستید، در میان حجم انبوهی از تبلیغات فقط تعداد محدود و انگشت شماری هستند که توجه شما را به خود جلب میکنند. در حالی که شاید نیاز واقعی و چیزی که به دنبال آن بودید در میان آگهی هایی که از آن ها غافل ماندید بوده است. این چه چیزی است که یک آگهی تبلیغاتی را نسبت به موارد مشابه بیشتر مورد توجه قرار میدهد؟

جان کاپلز در کتاب "چگونه تبلیغات شما می تواند پول ساز باشد؟" میگوید: اگر با سرآغازی خوب تبلیغتان را شروع کنید، باید به نتیجه مثبت اطمینان داشته باشید، زیرا بزرگترین نویسندگان تبلیغات نیز با استفاده از سرآغازی محقر، قادر به نجات تبلیغات خود از ورطه نابودی نخواهند بود."

با توجه به مطالب فوق می توان به این نتیجه رسید که بدون شک تیتر یا عنوان یکی از مهم ترین ارکان یک تبلیغ به شمار می رود. با هم به بررسی 8 مدل عنوان نویسی موثر می پردازیم که بدون شک تاثیرات قابل توجهی در بهبود کیفی یک تبلیغ خواهند داشت:

1. عنوان های بی واسطه: این گونه عنوان ها بدون استفاده از هرگونه پیچیدگی و یا آرایه های ادبی پیام خود را با خریدار در میان میگذارند. این عنوان ها در میان آگهی های خورده فروشان بسیار رواج دارد. مانند: "بلوزهای ابریشم خالص با 30% تخفیف"

2. عنوان با واسطه: این گونه عناوین، منظور خود را با شفافیت و مستقیم بیان نمی کنند و همین باعث می شود که کنجکاوی خواننده را برانگیزد و خواننده در جسنتحوی رسیدن به پاسخ سوالات خود در خلال متن باشد.

3. اخبار: اگر خبرهایی در مورد محصول خود دارید، بهتر است که در عنوان ذکر کنید. این خبرها می توانند وعده ارائه یک کالا یا خدمات جدید و یا پیشرفت هایی که در ساخت یک کالا بدست آمده باشند. مانند نمونه های زیر:
"مدل های کامپیوترهای قابل حمل، ارزش بردن به هر جایی را دارند." شرکت اپل
"معرفی اتومبیل های سایتیشن2" شرکت شورلت

4. چگونه: کلمه چگونه مثل یک معجزه عمل می کند. بسیاری از نویسندگان تبلیغات ادعا می کنند که اگر متن تبلیغاتی تان را با این کلمه شروع کنید، سایر کلمات را نیز درست انتخاب خواهید کرد. عنوان های چگونه رهنمودی مناسب و راه حلی جامع را به شما عرضه می کنند. هروقت در نوشتن عنوان به بن بست رسیدید، از این کلمه استفاده کنید و معجزه اش را ببینید.

5. پرسش: در عنوان خود یک پرسش مطرح کنید. پرسشی که برای خواننده به اندازه کافی قاطع و جدی باشد و کنجکاوی او را در پیدا کردن پاسخ سوال در متن آگهی برانگیزاند. به این نمونه توجه کنید:
"وقتی کارمندی بیمار میشود، چقدر طول میکشد تا شرکت شما کمبود وی را جبران کند؟ بیمه عمر شرکت پیلوت

6. عنوان های امری: عنوان های دستوری ای که به مخاطبان خود راه انجام دادن کاری را نشان میدهند، می توانند بسیار تاثیر گذار باشند. عناوینی که توجه بسیاری را به خود جلب میکنند. مانند عنوان تبلیغاتی شرکت اسو: "در داخل باک اتومبیلتان یک پلنگ بگذارید."

7. عنوان های توجیه کننده: یکی از راه های موثر نوشتن متن تبلیغ، فهرست کردن قابلیت ها و مزایای کالا یا خدمتی است که سعی در ارایه آن دارید. در عنوان خود می توانید دلایلی را ذکر کنید که مخاطب را توجیه کند که به سراغ خواندن متن تبلیغاتی شما بیاید. این عناوین نیازی به عبارت "به چه دلیل" ندارند؛ کلماتی مثل" راه انجام..." یا "6 راه" به خودی خود این پیام را به مخاطب منتقل می کنند.

8. عنوان گواه: در این قبیل آگهی ها، مسئولیت فروش برعهده خود مشتری است! برای مثال:"برنده پیشین جایزه بزرگ یک شرکت، چگونگی این خوش اقبالی را برای شما شرح می دهد."
این روش می تواند بسیار موفق عمل کند چرا که متن تبلیغ از زبان خود مشتری نوشته شده و گواهی رضایت اوست که می تواند سایر مخاطبین را نیز به خرید ترقیب سازد. اگر میخواهید با این سبک تبلیغی را نگارش کنید، تا جایی که امکان دارد از کلمات خود مشتری ها استفاده کنید چرا که یک لحن ساده و طبیعی در ایحاد اعتماد در میان مخاطبین بسیار تاثیرگذار خواهد بود.

نکته پایانی و بسیار مهمی که باید در خلق عناوین در نظر گرفته شود پاسخ به این سه پرسش است:
1. مخاطب من کیست؟
2. ویژگی های برتر کالا کدامند؟
3. چرا باید مخاطب مایل به خریداری این کالا باشد؟ (مهم ترین ویژگی این کالا برای مخاطب چیست؟)

بعد از رسیدن به پاسخ پرسش آخر کار را شروع کنید. ویژگی های مهم کالا را روی یک تکه کاغذ بنویسید و با استفاده از 8 نکته ای که ذکر شد شروع به نوشتن کنید. آن قدر ها هم سخت نیست!
پ.ن: اگر می خواهید در این باره بیشتر بدانید کتاب "ادبیات تبلیغ" رابرت دابل یو.بلای با ترجمه منیژه شیخ جوادی از انتشارات سیته را پیشنهاد می کنم.

8نکته برای نوشتن یک عنوان تبلیغاتی تاثیرگذار

mbanews- طوبا خارستانی
دوشنبه 3 مهر 1396

 
 

 
   
 
 
 
 
 

اخبار مرتبط

 • کتاب: ادبیات تبلیغ منتشر شد
 • بررسی 12 مدل تبلیغات
 • هفت اشتباه مرگبار در تبلیغات
 • مقاله: نوشتن عنوان‌های جذاب برای تبلیغات
 • ده تکنیک برای نوشتن متن تبلیغات تجاری
 • چگونه پیام بازاریابی بسازیم که فروش را اف ...
 • چگونه تبلیغات پرفروش بسازیم؟
 • از بازاریابی چریکی تا افسونگری!
 • معرفی کتاب: طراحی کمپین تبلیغاتی در راستا ...
 • بازاریابی مستقیم برای افزایش فروش
 •  
   

   

   
   
  شماره نظر: 1 | نويسنده: تیموری | [ايميل] | تاريخ ارسال: 23/11/1396 - 11:50
   
  ممنون از متن مفیدی که خالصانه به اشتراک گذاشتید.
   
   
  تعداد مطالب: 0 | تعداد نظرات: 0