» بازی عجیب شهرداری در تبلیغات شهری تئاترها
» تبلیغات آزار دهنده اپراتورنماها روی تلفن همراه/ چاره حذف تبلیغات چیست؟
» رتبه نخست کنکور تجربی 97 در تبلیغات سه مؤسسه کنکور
» چک ۱۰ میلیاردی تبلیغات محیطی برگشت خورد
» تبلیغات ماهواره‌ای برای درمان کوتاهی قد دروغ است
» ضرورت قانون‌گذاری صریح در زمینه ممنوعیت تبلیغات پزشکی
» سامسونگ درصدد ادغام سری گلکسی نوت با گلکسی اس است
» عادل درباره تبلیغات بیست هجده شفاف‌سازی کند
» درصد محبوبیت کالاهای ساخت ایران در بین 53 کشور
» اختلال در شبکه استیم درست شب آغاز تعطیلات سال نو

عضویت در خبرنامه

 
داستان برندهایی که جایگاه جدیدی برای خود تعریف کردند (قسمت اول)


ام بی ای نیوز: هر شرکتی «باید» استراتژی برندش را هر از چند گاه تغییر دهد، این تغییرات کلید اصلی حفظ تازگی ارتباط با مخاطب، اطمینان از هیجان‌زده کردن او و جذب بازارهای مختلف است. بعضی وقت‌ها هم برند می‌بایست تغییر جهت دهد زیرا می‌خواهد گروه جدیدی از مخاطبان را هدف قرار دهد و مشتریانش را زیاد کند، گاه نیز این تغییرات به دلیل کاهش درآمد است و شرکت با این کار فروش را افزایش می‌دهد.
در این مطلب برخی از برندهایی را می‌بینیم که با موفقیت استراتژی‌شان را تغییر داده‌اند.

Marks & Spencer
Marks & Spencer تا همین چند وقت پیش با مشکل کاهش فروش مواجه بود. در حالی که ارائه‌ی غذاهای M&S در جایگاه مدرن، خاص، بدیع و حتی ماجراجویانه انجام می‌شد، کارشناسان صنعت لباس معتقد بودند لباس‌های این برند از مد افتاده و گیج‌کننده است. مدیران M&S نیز بر این باور بودند Marks & Spencer استراتژی مناسبی نداشته و مثل یک بیمار اسکیزوفرنیک رفتار کرده است.
در سال ۲۰۱۶، استیو رو، مدیر عامل M&S استراتژی جدیدی را در پنج بخش برای احیای برند ارائه کرد؛ تعیین جایگاه جدید برای برند یکی از بخش‌های این استراتژی بود. شرکت می‌خواست تمام بخش‌هایش، بدون توجه به نوع کارشان، با یک استراتژی فعالیت کنند.
رویکرد جدید M&S، در واقع پاسخ به این بینش مخاطب بود: مصرف‌کنندگان بر این باورند که زندگی بسیار کوتاه است، پس باید به بهترین شکل ممکن از آن بهره ببرند و هر لحظه از این زندگی باید خاص باشد. بنابراین جایگاه جدید و قول جدید برند به مردم اطمینان می‌داد که آن‌ها لیاقت بهترین شکل زندگی را دارند و باید به خود اجازه‌ی لذت بردن از آن را بدهند؛ پس استفاده از محصولات نامرغوب، هدر دادن وقت است. این استراتژی در کمپین «خوب خرجش کن» نمود پیدا کرد. پیام اصلی کمپین این مفهوم را منتقل می‌کرد: «زندگی کوتاه‌تر از آن است که چیزهایی با استاندارد نازل، مثل سکوت آزاردهنده و شلوار جین‌های ناراحت یا شام‌ها و دوستان ناامیدکننده را بپذیریم» پس باید درست استفاده شود.

داستان برندهایی که جایگاه جدیدی برای خود تعریف کردند (قسمت اول)


Dr Pepper
از سال ۲۰۱۲ تا چند مدت پیش، Dr Pepper به عنوان برندی مخصوص جوانان و با حس فردگرایی و خودابرازگری شناخته‌شده بود. استراتژی برند روی مفاهیم منحصر به فرد بودن و اصالت انگشت می‌گذاشت. با وجود این که لحن Dr Pepper تغییری نکرده است، پیام‌های برند دیگر روی منحصر به فرد بودن متمرکز نیست و در حال حاضر بسیار محصول‌محور است (البته برند هنور هم تصویری دمدمی‌مزاج دارد). دابروسکی از مدیران این شرکت در این باره گفته بود: « می‌خواهیم روی محصولات‌مان تمرکز کنیم، زیرا ما سودا تولید می‌کنیم و مردم هر وقت بخواهند لذت ببرند سراغ‌مان می‌آیند.» در نتیجه‌ی این تغییرات، شعار برند از «یکی از بهترین‌ها» به «آن‌چه آرزویش را دارید» تغییر کرد.

داستان برندهایی که جایگاه جدیدی برای خود تعریف کردند (قسمت اول)

مترجم: نازنين کي نژاد
www.brandstruck.co
شنبه 16 دی 1396

 
 

 
   
 
 
 
 
 

اخبار مرتبط

 • داستان برندهایی که جایگاه جدیدی برای خود ...
 • تبلیغات محصول‌محور یا برندمحور؟
 • بررسی ارزش‌های متفاوت سه برند
 • استراتژی جدید هیوندا
 • جایگاه‌سازی متفاوت سه غول مالی دنیا
 • بررسی دو برند با استراتژی هدف‌محور
 • جایگاه‌سازی سه برند MTV، Discovery و Disney
 • آشتی‌دادن دنیای تجارت آن‌لاین و سنتی
 • آرکی‌تایپ‌ها در بازاریابی چه می‌گویند؟ ...
 • استراتژی جدید Dell ،شخصی سازی لپ تاپ ها
 •