» شیر ESL رامک؛ تازه‌تر برای روزهای بیشتر
» حرکت چراغ خاموش فونت در هویت بصری برند
» انگیزه‌ات هر چه باشد، همه با هم هستیم
» ملک‌مطیعی؛ پرسنال‌برندی که که خودش را بازی کرد
» ترندهای شبکه‌های اجتماعی در سال ۲۰۱۸ (قسمت چهارم)
» غایبان بزرگ عروسی سلطنتی در کمپینی که اجرا نشد
» امن‌ترین اپلیکیشن‌های پیام‌رسانی کدام‌ها هستند؟ (قسمت دوم)
» نیوتن نمی‌تواند نفس بکشد؛ کمپین چریکی محیط زیست
» ارواح سربازان جنگ جهانی اول در خیابان‌های انگلستان
» فیلترینگ، کسب و کارهای تلگرامی را خانه نشین کرد

» کمپپین شیلا ”بنشان به لبش لبخند” برای حمایت از کودکان کار
» محصولات 2016 هوآوی: میت 8، یک تبلت و یک ساعت هوشمند
» غول‌ها جایزه می‌دهند!
» چالش سال 2016 مارک زاکربرگ: ساخت یک پیش خدمت هوش مصنوعی
» محصولات ضدلک Scotchgard
» نصب CarPlay اپل روی تمام خودروهای شرکت فورد
» 9 فرمان جدید گوگل برای Google Now
» لوازم خانگی Miele
» اختلال در شبکه استیم درست شب آغاز تعطیلات سال نو
» منتشر شد: کتاب “تکنیکهای بازاریابی در بازار ایران”

 

 
آشتی‌دادن دنیای تجارت آن‌لاین و سنتی


ام بی ای نیوز: ایتالیا سومین اقتصاد بزرگ اروپا است و ضریب نفوذ ۶۰ درصدی اینترنت، این کشور را به یکی از بازارهای روبه‌‌رشد تجارت الکترونیک در اروپای غربی تبدیل کرده است. ارزش تجارت الکترونیک در ایتالیای سال ۲۰۱۲، ۹.۶ میلیارد یورو بوده است و این عدد در سال ۲۰۱۶ در مقایسه با سال قبلش، ۱۹٪ افزایش داشته است.

در سال ۲۰۱۵، آمار نشان می‌داد ۵۷٪ مصرف‌کنندگان ایتالیایی پیش از خرید آن‌لاین، در مورد محصول مورد نظرشان جست‌و‌جو می‌کردند و این ارقام در مورد خرید‌های آف‌لاین ۶۷٪ بود.
دغدغه‌ی بزرگ بسیاری از برندها در دنیای دیجیتال نبرد آن‌لاین در مقابل آف‌لاین یا ارائه‌ی تجربه‌ای یک‌پارچه است. با رشد فزاینده‌ی تجارت الکترونیک، کسب و کارها چطور می‌توانند کاهش مراجعه به فروشگاه‌ها را جبران کنند؟

حقیقت این است که مشتریان این روزها خریدهای کم دردسر را ترجیح می‌دهند. برند MediaWorld این تغییر را در مشتری حس کرده بود و می‌دانست باید در رفتار خرید رسانه‌ای‌اش تجدید نظر کند و تجربه‌ای Omnichannel را خلق کند (به کار بردن روش بازاریابی چند کانالی که در آن مشتری می‌تواند از تمام کانال‌های موجود خرید کند، با این تفاوت که این بار تمام این کانال‌ها یک‌پارچه‌اند و اطلاعات به دست‌آمده از رفتار خرید مشتری برای بهبود تمام ورودی‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد). کمپین‌های پیشین برند با پیش‌فرض خرید در فروشگاه فیزیکی شکل گرفته بود که به افزایش سهم بازار تجارت الکترونیک بی‌تفاوت بود. پس MediaWorld می‌بایست در این مرحله فعالیت‌های آن‌لاینش را برای قدرتمند کردن فروش آف‌لاین به کار می‌برد، زیرا ۹۰٪ مشتریان، هنوز هم قابلیت تبدیل به مصرف‌کنندگان فروشگاه را دارند. به طور خلاصه تمام فعالیت‌های برند باید جمعیت را به خرید از فروشگاه تشویق می‌کرد.

آشتی‌دادن دنیای تجارت آن‌لاین و سنتی


استراتژی
اول مردم- پیش از هر کار MediaWorld باید با بهبود فعالیت‌هایش در خرید رسانه‌ی دیجیتال، درخواست‌های تغییریافته‌ی مردم را پاسخ می‌داد و با این کار درآمد فروش آف‌لاینش را زیاد می‌کرد؛ البته در عین حال به افزایش فروش الکترونیکی‌اش هم فکر می‌کرد.
برای این کار، آژانس iProspect می‌دانست اولین قدم برای خلق و انتقال پیام مناسب، شناخت درست مخاطب است. چه درخواست خرید آن‌لاین بود، چه بررسی موجودی انبار یا تحویل، می‌بایست پیام مناسب در زمان درست به مخاطب می‌‌رسید. انواع مخاطب مشخص شدند: مخاطب صرفا آن‌لاین، مخاطب آف‌لاین/ آن‌لاین، مخاطب آف‌لاین/ آن‌لاین و مخاطب صرفا آف‌لاین.

تقسیم‌بندی‌های ریزتری نیز به میان آمد: مشتری در مقابل افرادی که پتانسیل تبدیل به مشتری را داشتند، نوع ابزار هوشمند مورد استفاده، رفتار خرید و قصد خرید... و به این ترتیب امتیازهایی برای هر گروه مخاطب در نظر گرفته شد. تمرکز بر این گروه مخاطبان به معنای این بود که برند ابتدا مردم را در نظر گرفته است و پیام‌های هدفمند را براساس هدف خرید، نوع وسیله‌ی هوشمند مورد استفاده و مکان جغرافیایی تولید می‌کند. پس از این مرحله، استراتژی کمپین بر اساس این اهداف تدوین شد:

• یک‌پارچه کردن داده‌ها برای افزایش تاثیر پیام هدفمند
• تسلط بر مکان‌هایی که مردم در آن به جست‌و‌جو می‌پرداختند
• بهبود تجربه‌ی استفاده از چند وسیله‌ی هوشمند
• استفاده‌ی یک‌پارچه از شبکه‌های اجتماعی

اجرا
هدایت ترافیک آن‌لاین به فروشگاه‌ها و افزایش آگاهی به تغییرات بزرگی در رویکرد برند نیاز داشت.
آژانس به جای تراکت کاغذی، آن‌ها را با نمونه‌های الکترونیکی جایگزین کرد، تراکت‌ها در معرض دید بیش از ۸ میلیون ایتالیایی قرار گرفتند.
سپس استراتژی مبتنی بر جست‌و‌جو (سرچ)، شبکه‌های اجتماعی و بنر براساس منطقه‌ی جغرافیایی، دستگاه مورد استفاده و فاصله تا فروشگاه آغاز شد.
محل فروشگاه‌های برند از طریق صفحات کسب و کار Google مشخص شد و مردمی که در شعاع مشخصی از این فروشگاه‌ها قرار داشتند، از طریق کمپین آف‌لاین به خرید از فروشگاه‌ها ترغیب می‌‌شدند. موجودی اجناس داخل فروشگاه‌ها در فضای آن‌لاین هر لحظه به‌روز و به مردم اطلاع‌رسانی می‌شد؛ به این ترتیب آن‌ها اطمینان داشتند که رفتن‌شان به فروشگاه بی‌نتیجه نیست و می‌توانند کالای دلخواه‌شان را بخرند. افراد بیرون این شعاع نیز به کمپین آن‌لاین دعوت می‌شدند.
نتیجه این شد که برند با استفاده از استراتژی «اول مردم» و به کار بردن داده‌ها در جای مناسب، توانست فروش آف‌لاین و آن‌لاینش را افزایش دهد.

آشتی‌دادن دنیای تجارت آن‌لاین و سنتی

مترجم: نازنين کي نژاد
www.creamglobal.com
چهارشنبه 20 دی 1396

 
 

 
   
 
 
 
 
 

اخبار مرتبط

 • بت‌من در برابر سوپرمن: نبرد گرافیتی
 • فروشگاه فیزیکی آمازون، آغاز یک فصل جدید
 • پنج روش فعالیت بهتر برندها در شبکه‌های ا ...
 • میلیاردر کره‌ای که گوگل را شکست داد
 • بررسی یک کمپین سرد: تخفیف‌ روزانه مطابق ب ...
 • دزدی از فروشگاه تازه‌تاسیس Amazon
 • استارباکس بازاریابی متفاوتی را در انگلیس ...
 • Huggies؛ یک آغوش بیش‌تر
 • دن کسیر در بزرگ‌ترین سمپلینگ آدامس
 • بررسی یک کمپین: هر لحظه، هر کجا با Juan Valdez
 •  
   

   

   
   
  ارسال نظر