» بازی عجیب شهرداری در تبلیغات شهری تئاترها
» تبلیغات آزار دهنده اپراتورنماها روی تلفن همراه/ چاره حذف تبلیغات چیست؟
» رتبه نخست کنکور تجربی 97 در تبلیغات سه مؤسسه کنکور
» چک ۱۰ میلیاردی تبلیغات محیطی برگشت خورد
» تبلیغات ماهواره‌ای برای درمان کوتاهی قد دروغ است
» ضرورت قانون‌گذاری صریح در زمینه ممنوعیت تبلیغات پزشکی
» سامسونگ درصدد ادغام سری گلکسی نوت با گلکسی اس است
» عادل درباره تبلیغات بیست هجده شفاف‌سازی کند
» درصد محبوبیت کالاهای ساخت ایران در بین 53 کشور
» اختلال در شبکه استیم درست شب آغاز تعطیلات سال نو

عضویت در خبرنامه

 
مدل اقتصادی سوئد برای برون‌رفت از بحران اقتصادی


ام بی ای نیوز: سوئد در میان کشورهایی قرار دارد که کم‌ترین میزان بدهی ملی را دارند. تورم پایین و ثابت و سیستم بانک‌داری سالم این کشور از مهم‌ترین ویژگی‌های آن است. با این حال جالب است بدانید که این کشور سرد در سال‌های نه‌چندان دور از رشد کم و تورم بالا رنج می‌برد و کرون سوئد مدام از ارزشش کاسته می‌شد. سوئد همچنین در اوایل دهه‌ی نود میلادی با بحران مالی بزرگی روبه‌رو شد. بانک‌‎ها ناپایدار بودند، بیکاری بیداد می‌کرد، هزینه‌های دولت از کنترل خارج شده بود و بدهی‌‌های کشور نیز روز‌به‌روز در حال افزایش بود.
مسیر بازگشت به سمت ثبات، مسیر آسانی نبود. اما به دنبال اصلاحات شجاعانه و رعایت دقیق آنها، این کشور توانست اقتصادش را متحول کند و حتی در دوران رکود اقتصادی بین‌المللی سر پای خود بایستد.

مدل اقتصادی سوئد برای برون‌رفت از بحران اقتصادی


بودجه‌ی متعادل
از زمان بحران دهه‌ی 90، دولت‌های متوالی سوئدی بودجه‌ی متعادلی را تنظیم کرده‌اند و این کار در جریان بحران اقتصادی جهانی 2008-2007 ادامه پیدا کرد. اما چطور چنین کاری ممکن است؟
سوئد روش کنترل اقتصادی خود را با مجموعه‌ای از قوانین مبتکرانه خلق کرد. ابتدا در سال 1996 سقفی برای هزینه‌های دولتی تعیین شد. این کار با افزودن هدف مازاد بودجه به بودجه‌ی دولت انجام شد. این اصلاحات با حمایت بسیار زیاد گروه‌های سیاسی مختلف در سراسر کشور صورت گرفت.

در سال 2007 شورای سیاست‌های مالی سوئد تشکیل شد، هدف این شورا ممیزی تصمیمات دولت در مورد مسائل مالی عمومی و اطمینان از پایبندی به اهداف رشد، استخدام و پایایی مالی بلندمدت است.
در حالی که کشورهایی که با کسری بودجه مواجهند، از اقدامات کنترلی مانند افزایش مالیات و کاهش هزینه‌های عمومی استفاده می‌کنند سوئد از این قوانین دوری کرده است و در واقع از زمان بروز بحران مالیات‌ها را کاهش داده است. این کشور همچنین سرمایه‌گذاری زیادی را در بخش‌های سلامت و بهداشت، آموزش و پرورش و تحقیقات انجام داده و اوضاع بد اقتصادی سبب نشده این بخش‌ها را رها کند.

مدل اقتصادی سوئد برای برون‌رفت از بحران اقتصادی


اقتصاد پویا
سوئد اقتصادی رقابتی و موفق دارد و جزء کشورهایی است که بانک جهانی از آن به عنوان آسان‌ترین کشور برای تجارت و سرمایه‌گذاری نام می‌برد. با وجود رویکرد آزادمنشانه و باز بودن اقتصاد این کشور به تجارت، این اخبار چندان دور از انتظار نیستند.
در ادامه باید بگوییم رشد این کشور در بخش‌هایی مانند فناوری ارتباطات و اطلاعات بسیار زیاد بوده است. سوئد اکنون چند یونیکورن دارد (استارتاپ‌هایی با بیش از یک میلیون دلار ارزش) که معروف‌ترین‌شان اسکایپ و اسپاتیفای هستند.
درست است که استکهلم مرکز فعالیت‌های اقتصادی سوئد است، اما تنها منطقه‌ی موفق این کشور نیست. در واقع ثروت در سوئد در مقایسه با اتحادیه‌ی اروپا توزیع بهتری داشته است. سوئد تنها کشوری در اتحادیه‌ی اروپا است که سرانه‌ی تولید ناخالص ملی هر منطقه، از میانگین اتحادیه‌ی اروپا بیشتر است.

مدل اقتصادی سوئد برای برون‌رفت از بحران اقتصادی


مدل اقتصادی سوئد برای برون‌رفت از بحران اقتصادی

مترجم: نازنين کي نژاد
www.sweden.se
یکشنبه 13 آبان 1397

 
 

 
   
 
 
 
 
 

اخبار مرتبط

 • پیش بینی رشد اقتصادی کشورهای اروپایی در س ...
 • چشم‌انداز تیره و تار اقتصاد جهان در 2012
 • کاهش بودجه تبلیغاتی شرکت های انگلیسی
 • شركت خودروسازي ساب سوئد در آستانه ورشكست ...
 • پیش بینی کاهش رشد اقتصادی آمریکا و تاثیر ...
 • کمک ناخواسته انگلیس به استانداردسازی جاد ...
 • کاهش شدید قدرت خرید مردم ایتالیا در آستان ...
 • مصونیت اقتصاد ایران از حباب های مالی
 • تخفیف 70 درصدی رومینگ سوئد و نروژ به همراه ...
 • چرا نباید هزینه‌های بازاریابی را كاهش ده ...
 •