» بازی عجیب شهرداری در تبلیغات شهری تئاترها
» تبلیغات آزار دهنده اپراتورنماها روی تلفن همراه/ چاره حذف تبلیغات چیست؟
» رتبه نخست کنکور تجربی 97 در تبلیغات سه مؤسسه کنکور
» چک ۱۰ میلیاردی تبلیغات محیطی برگشت خورد
» تبلیغات ماهواره‌ای برای درمان کوتاهی قد دروغ است
» ضرورت قانون‌گذاری صریح در زمینه ممنوعیت تبلیغات پزشکی
» سامسونگ درصدد ادغام سری گلکسی نوت با گلکسی اس است
» عادل درباره تبلیغات بیست هجده شفاف‌سازی کند
» درصد محبوبیت کالاهای ساخت ایران در بین 53 کشور
» اختلال در شبکه استیم درست شب آغاز تعطیلات سال نو

عضویت در خبرنامه

 
دایره ی خلاق، طرحی برای ساماندهی مبلمان شهری تهران


ام بی ای نیوز: جشنواره اختصاصی با رویکردی تعاملی برنامه محور نسبت به انتخاب برترین آثار در حوزه طراحی مبلمان شهری توسط سازمان زیباسازی شهر تهران برگزار می شود.

به گزارش ام بی ای نیوز، دکتر جعفری دبیر این جشنواره و معاون فنی و طراحی سازمان زیباسازی ضمن اعلام این مطلب گفت: مبلمان شهری یکی از مهمترین بخش هایی است که وظیفه ی ایجاد رفاه و خدمات رسانی به شهروندان را در سطح شهر دارد و برخلاف تصور عموم که فقط نیمکت های نصب شده در شهر را جزء مبلمان شهری می دانند، شامل تمام المان های بصری و رفاهی خدماتی و کاربردی سطح شهرنظیر نرده ها و حفاظ ها و سطل های زباله، پایه های چراغ و... بسیاری موارد دیگر است که ایجا هارمونی و رعایت اصول زیبایی شناختی در طراحی و نصب آنها در سطح شهر از اصول این سازمان قلمداد می شود.

در جشنواره ای که با عنوان دایره ی خلاق و به مفهوم جمع بزرگ و وسیعی از خدمات شهری دراین قالب درنظرگرفته شده، نگاه تازه با رویکرد متفاوت به عناصر مبلمان شهری که خدمات محورهستند و براساس محورهای متنوعی درحوزه های صنعتی، هنری، جامعه شناختی و روان شناسی و... طراحی و اجرا می شود. این جشنواره با مشارکت هنرمندان و طراحان برای طراحی برترین اثاردرحوزه ی مبلمان شهری با رویکردی تعاملی میان شهروندان و این المان ها برپا می شود.

جعفری افزود: انتخاب مکان در این طرح برمبنای رویکرد فرهنگی صورت گرفته است که پهنای فرهنگ وهنر نام دارد و محدوده ی تاتر شهر و خیابان انقلاب و نوفل لوشاتو و تالار رودکی را شامل می شود که طراحی ست مبلمان متشکل ازعناصر مختلف نظیر نیمکت های شهری و سطل های زباله و پایه چراغ ها نرده های حفاظ کیوسک های رونامه فروشی و... همگی برخوردار از هارمونی و هماهنگی طراحی و نقش و رنگ خواهند بود که در کنار رفع نیازهای رفاهی شهروندان ازاصول زیبایی شناختی و هنری و جامعه شناسی خاصی نیز برخوردار می باشد.

این جشنوراه در مرحله ی نخست نزدیک به 300 اثر را دریافت کرده و برخلاف سایر جشنواره ها که فقط گروه های گرافیست و طراحان برای داوری حضور داشتند دراین دوره ترکیبی از صاحب نظران حوزه های مختلف نظیرفلسفه و روان شناسی محیط، جامعه شناسی و هنرمندان استفاده شده که از میان 40 طرح انتخاب شده نهایتاً 5 طرح با داوری هیات داوران به مرحله ی پایانی جشنواره جهت اجرا درمحل های مد نظر انتخاب و اجرایی می شوند و ازسایر طرح ها در مناطق مختلف سطح شهر استفاده می شود.

وی با عنوان این موضوع که سالهای قبل طرح های مبلمان شهری کودک و یا بافت تاریخی تهران اجرا شده بوده این طرح را در راستای افزایش مطالبات شهروندان از خدمات شهری بیان کرده و ایجاد تعامل با شهروندان را از موضوعات مهم برگزاری این جشنواره دانست.
وی از برپایی چندین نشست تخصصی در دانشگاه با حضور اساتید در رابطه با اهداف و ضرورت ها و شکل اجرایی این پهنه فرهنگی خبر داده و اینکه قابلیت این طرح برای برگزاری برخی کلاس های دانشگاه و نشست های علمی و فرهنگی فراهم خواهد بود.

دایره ی خلاق، طرحی برای ساماندهی مبلمان شهری تهران

mbanews.ir - مريم غضنفري
دوشنبه 24 دی 1397

 
 

 
   
 
 
 
 
 

اخبار مرتبط

 • بررسی استانداردهای مبلمان شهری در طراحی ...
 • زیبان؛ مسابقه عکاسی از زیبایی های تهران
 • پلاک طلایی برای خانه‌های زیبا
 • سازه‌های تبلیغاتی مبلمان شهری را به هم ر ...
 • پله های خبرساز خیابان ولیعصر ترمیم می شود
 • قراری برای حفظ زیبایی های شهر
 • 55 مجسمه در شهر تهران نصب می شود
 • تهران زیباتر به استقبال بهار رفت
 • اعلام آمادگی دانشگاه تهران برای همکاری ب ...
 • زیباسازی نوروزی تهران، با پارچه های رنگی
 •