» بازی عجیب شهرداری در تبلیغات شهری تئاترها
» تبلیغات آزار دهنده اپراتورنماها روی تلفن همراه/ چاره حذف تبلیغات چیست؟
» رتبه نخست کنکور تجربی 97 در تبلیغات سه مؤسسه کنکور
» چک ۱۰ میلیاردی تبلیغات محیطی برگشت خورد
» تبلیغات ماهواره‌ای برای درمان کوتاهی قد دروغ است
» ضرورت قانون‌گذاری صریح در زمینه ممنوعیت تبلیغات پزشکی
» سامسونگ درصدد ادغام سری گلکسی نوت با گلکسی اس است
» عادل درباره تبلیغات بیست هجده شفاف‌سازی کند
» درصد محبوبیت کالاهای ساخت ایران در بین 53 کشور
» اختلال در شبکه استیم درست شب آغاز تعطیلات سال نو

 

 
تبليغات ماهواره «قد مالي» شركت‌ها را افزايش مي‌دهد نه «قد شما» را!
تبليغات شبکه‌هاي ماهواه‌اي در مورد افزايش قد بيشتر جنبه كلاهبرداري دارد.
محمدرضا مهاجري تهراني - فوق تخصص غدد - در گفت‌وگو باايسنا، شايع‌ترين دليل کوتاهي قد را ژنتيكي و بسته به سرشت افراد دانست و گفت: اين مساله در کودکان با والدين قدکوتاه طبيعي است و با هيچ دارو و آمپولي برطرف نمي‌شود.
وی با اشاره به اين‌كه افزايش رشد قد در سه مرحله صورت مي‌گيرد گفت: در دو سال اول زندگي حدود 25 سانتي‌متر و از دو سالگي به بعد، هر سال به طور متوسط كودكان 6 سانتي‌متر قد مي‌كشند؛ اما در نزديكي سنين بلوغ سرعت رشد قد كمتر خواهد ‌شد.
وي افزود: با شروع دوره بلوغ يك جهش رشد قد در دختران در حدود 20 تا 25 سانتي‌متر و در پسران به طور متوسط 25 تا 30 سانتي‌متر ايجاد مي‌شود و در صفحات رشد( صفحات غضروفي استخوان) امكان افزايش قد، پس از آن وجود نخواهد داشت.
مهاجري تهراني با بيان اين‌كه قد كودك به طور دقيق بر اساس منحني‌هاي استاندارد رشد سنجيده مي‌شود بيان كرد: قد و وزن كودك در اين منحني قرار داده و اگر كودك خارج از محدوده نرمال باشد بررسي‌هاي آزمايشگاهي تجويز مي‌شود.
وي با اشاره به اين كه متوسط قد هر شخص با يک فرمول بر اساس قد والدينش محاسبه مي‌شود.
وي افزود: ما با يک عکس ساده راديوگرافي از مچ دست، سن استخواني را تشخيص مي‌دهيم و مي‌بينيم قد فرد مي تواند افزايش پيدا کند يا خير.
مهاجري تهراني در ادامه با بيان اين‌كه در کوتاهي قد سرشتي، رشد قد كودكان تا سن بلوغ کمتر از همسالانشان به نظر مي‌رسد افزود: اما اين عده در دوران بلوغ اين كمبود را جبران مي‌کنند و به حد ژنتيكي قد خود مي‌رسند.
اين فوق تخصص غدد، كم‌كاري تيروئيد، پركاري غده فوق كليوي و كمبود هورمون رشد را از ديگر عوامل مهم كوتاهي قد كودكان دانست و افزود: بيماري‌هاي مزمن كليوي، ريوي ، كبدي، نارسايي قلبي، سوء تغذيه و مصرف برخي داروها مانند كورتيكو استروئيد مي‌تواند در كوتاهي قد كودك موثر باشد.
اين عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشكي تهران افزود: هم‌چنين كودكاني كه از طرف خانواده كمتر مورد محبت قرار مي گيرند و يا در شيرخوارگاه بزرگ مي‌شوند، نسبت به همسالان خود كوتاهتر هستند.
مهاجري تهراني با تاكيد بر اين‌كه پس از تشخيص قطعي علت كوتاهي قد، بايد درمان متناسب با علت، شروع شود تصريح كرد: براي مثال، اگر كودكي به علت كمبود ترشح هورمون رشد دچار كوتاهي قد شده، بايد درمان در حوزه هورمون رشد را شروع كرد.
وي در ادامه درباره روش جراحي در درمان كوتاهي قد اظهارداشت: در اين روش استخوان‌ها شكسته مي‌شوند كه عملي بسيار پرعارضه و خطرناك است و معمولا به خانواده‌ها توصيه نمي‌شود.
اين فوق‌ تخصص غدد در ادامه با ابراز تأسف از افزايش روزافزون تبليغات شبکه‌هاي ماهواره‌اي در مورد افزايش قد گفت: بيشترين رشد در كودكي و نوجواني رخ مي‌دهد و بعد از بسته‌شدن صفحات رشد، افزايش قد به هيچ وجه ممكن نخواهد بود.
وي تصريح كرد: اين تبليغات بيشتر كلاهبرداري است.
اين عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشكي تهران در پايان خاطرنشان كرد: برخلاف باور مردم انجام حركات ورزشي مانند بارفيكس فقط باعث تحريك ترشح هورمون رشد در انسان مي‌شود و خيلي در افزايش قد كارساز نيست.

به اشتراک بگذارید

 
 

 
   
 
 
 
 
 

اخبار مرتبط

 • فريب تبليغات ماهواره اي افزايش قد را نخور ...
 • تبليغات تنقلات و تاثیر چشمگیر بر اشتهاي ك ...
 • تبلیغات ماهواره‌ای برای درمان کوتاهی قد ...
 • يارانه شير براي تبليغات آن سرمايه‌گذاري ...
 • تاثیرات منفی آگهي هاي تلويزيوني بر كودكا ...
 • تبليغات پزشكي نادرست، پيگرد حقوقي دارد
 • استفاده از کپسول‌هاي تبليغ شده در ماهوار ...
 • تا گوشت گران مي‌شود به جاي حمايت از توليد ...
 • محصولات آرايشي تبليغ‌شده در ماهواره بي‌ ...
 • گيرنده ماهواره‌اي براي رديابي كودكان
 •