» بازی عجیب شهرداری در تبلیغات شهری تئاترها
» تبلیغات آزار دهنده اپراتورنماها روی تلفن همراه/ چاره حذف تبلیغات چیست؟
» رتبه نخست کنکور تجربی 97 در تبلیغات سه مؤسسه کنکور
» چک ۱۰ میلیاردی تبلیغات محیطی برگشت خورد
» تبلیغات ماهواره‌ای برای درمان کوتاهی قد دروغ است
» ضرورت قانون‌گذاری صریح در زمینه ممنوعیت تبلیغات پزشکی
» سامسونگ درصدد ادغام سری گلکسی نوت با گلکسی اس است
» عادل درباره تبلیغات بیست هجده شفاف‌سازی کند
» درصد محبوبیت کالاهای ساخت ایران در بین 53 کشور
» اختلال در شبکه استیم درست شب آغاز تعطیلات سال نو

عضویت در خبرنامه

 
ارتباطات، پلی برای توسعه بازار
دوشنبه28فروردین1391
هفته گذشته از سوی جواد نجم الدین مدیرعامل گروه صنعتی ایران خودرو، عبدالله بابایی به سمت معاونت بازاریابی و فروش این شرکت منصوب شد. این انتصاب از آن جهت حائز اهمیت است که وی پیش از این نیز سمت قائم مقام معاونت بازاریابی و فروش را نیز برعهده داشته و همزمان مدیر ارتباطات گروه صنعتی ایران خودرو بوده است.
این انتصاب نشان می دهد، علاوه بر آنکه اصل جهانی جانشین پروری در یک بنگاه اقتصادی رعایت شده و یک مدیر پرورش یافته در صنعت خودرو روی کار آمده است، نگاه هدفمندی هم به توسعه بازارهای داخلی و بین المللی وجود داشته است. مهمتر از همه آنکه معاونت جدید بازاریابی و فروش ایران خودرو از یک مزیت مهم در حوزه توسعه بازار نیز برخوردار است. بابایی طی سالهای گذشته به خوبی با کارکردهای حوزه ارتباطات در اداره یک بنگاه بزرگ اقتصادی آشنا بوده و اکنون این تجربه می تواند یک اهرم موثر در تحقق آهداف آتی این مجموعه به شمار رود.
این موضوع از آن جهت حائز اهمیت است که شعار مدیریت ارشد گروه صنعتی ایران خودرو در سال «تولید ملی، حمایت از کار و سرمایه ایرانی» بر روی توسعه صادرات متمرکز شده و بهره گیری از تکنیک های رسانه ای بیش از گذشته حائز اهمیت به نظر می رسد. در چنین شرایطی این سوال به ذهن فعالان صنعت خودرو می رسد که آیا جدایی معاون جدید بازاریابی و فروش گروه صنعتی ایران خودرو از حوزه ارتباطات آیا می تواند دستیابی به اهداف توسعه بازار را محقق کند؟
نگاهی به تجارب جهانی خودروسازانی همچون تویوتا، جنرال موتورز، مرسدس بنز، فولکس واگن، رنو نیسان و برخی دیگر از خودروسازان مطرح دنیا نشان می دهد که آنها همواره برای دستیابی به اهداف خود در حوزه بازار همواره از اهرم های رسانه ای موجود در سرتاسر جهان بهره می برند. بنابراین در عصر جدید توسعه بازارهای داخلی و خارجی صنعت خودرو حوزه ارتباطات و فروش مکمل یکدیگر به شمار می روند و چه بهتر که مدیران این دو بخش نزدیکی بیشتری به هم داشته باشند. حتی در بسیاری از شرکت های بزرگ دنیا حوزه ارتباطات زیرمجموعه بازاریابی و فروش بوده و یا دستکم ارتباط بسیار تنگاتنگی بین این دو مجموعه برقرار بوده است. از این رو این انتصاب در گروه صنعتی ایران خودرو را می توان برگ برنده ای برای نجم الدین قلمداد کرد، به شرط آنکه در ادامه مسیر نیز این ارتباط نه تنها حفظ شده بلکه مکانیزم های جدیدی برای برای ایجاد هماهنگی بهتر بین این دو بخش پیاده شود.
در چنین شرایطی بسیاری از ناظران صنعت خودرو معتقدند که پربیراه نیست این دو بخش با هدف توسعه بازار داخلی و خارجی به هم نزدیکتر شده و حتی از مدیریت واحدی نیز برخوردار شوند. به گونه ای که بسیاری از سیاست ها و برنامه ها در حوزه توسعه بازار از طریق معاونت بازاریابی و فروش به حوزه ارتباطات منتقل شده و این دو بخش با هماهنگی کامل بین یکدیگر کارکردهای رسانه ای را فعال کنند. حتی دور از ذهن نخواهد بود که در این وضعیت هر دو بخش تحت یک مدیریت واحد اداره شوند. همانگونه که در بسیاری از بنگاههای موفق دنیا نیز همین مسیر طی شده است.
اما از زاویه دیگری هم می توان به این انتصاب خوش بین بود. گروه صنعتی ایران خودرو سال گذشته نیز در صدر فهرست یکصد شرکت برتر ایران قرار گرفت و بالاترین میزان فروش را در بین شرکت های ایران به خود اختصاص داد. طبیعی است که ایران خودرو قصد ندارد استمرار این موفقیت را متوقف کند، بلکه برای فاصله گرفتن بیشتر از شرکت های بعدی برنامه خواهد داشت. این هدف جز با بهبود فرآیندها در حوزه فروش، کیفیت و تولید امکان پذیر نخواهد بود. از این رو تزریق خون تازه در رگهای معاونت بازاریابی و فروش این شرکت می تواند یک گام در زمینه رسیدن به این اهداف تلقی شود.
طبیعی است که با بهبود فرآیندهای مدیریتی و تمرکز بر ایجاد ساختار سازمانی چابک، همچون نزدیکتر شدن برخی از پست های سازمانی و برقراری هماهنگی بهتر بین آنها، می توان رهبری هوشمندانه و هدفمند صنعت خودرو در حوزه توسعه محصول و بازار امیدوار بود. حال با در نظر گرفتن مجموعه سیاست های اتخاذ شده در بزرگترین شرکت خودروساز جهان اسلام مبنی بر رقابت در عرصه جهانی و همچنین اعتقاد به شعار امسال گروه صنعتی ایران خودرو در حوزه صادرات می توان آینده روشنی را برای صنعت خودرو کشور ترسیم کرد.

 
 

 
   
 
 
 
 
 

اخبار مرتبط

 • ایران خودرو «سیمادار» می شود
 • همایش خودرو ایران، دیپلماسی صنعتی
 • رونمایی از اپلیکیشن ایران خودرو
 • ایران خودرو با رانا به تونس می رود
 • مقصد تولیدات ایران خودرو کجاست؟
 • عرضه محصولات ایران خودرو در سلیمانیه
 • ایران خودرو با رانا به عراق می رود
 • بازار عراق تشنه محصولات جدید ایرانی
 • تولید ایران خودرو از مرز 712 هزاردستگاه عب ...
 • ارزش برند ایران خودرو اعلام شد
 •